Bebeklerde Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi

Bebeklerde uyku sorunlarında davranışsal müdahale olarak genellikle altı aydan sonra en sık uygulanan uyku eğitimi yöntemi istenmeyen davranışın (ağlama, uyumayı reddetme) görmezden gelinmesi ve ödülün (ebeveyn ilgisi) ortadan kaldırılması temeline dayanır.

  • Ağlamanın tamamen görmezden gelindiği yöntemde çocuğun güvenliği tehlike altında olmadıkça ebeveyn ilgisinin ortadan kaldırılması (yatağa konulması, ağlamanın görmezden gelinmesi) etkin bir yöntem olarak kabul edilmekle birlikte ebeveynler tarafından çoğu zaman kabul edilebilir bir yöntem değildir.

Ferber Metodu

  • Uyku eğitimi, bebeği kontrol etme, Ferber metodu (kontrollü ağlama) olarak adlandırılan yöntemde ise bebeğin ağlamaları giderek arttırılan belirli sürelerde görmezden gelinir.
  • Bu metot da bebeğin öncelikle uyku zamanında bağımsız olarak (emme, sallama, biberon kullanımı olmadan) kendiliğinden uykuya dalması hedeflenir.
  • Bu beceri uyku zamanında kazanıldıktan sonra gece uyanmaları sırasında da kendiliğinden tekrar uykuya dalma becerisinin gelişmesi hedeflenmektedir.
  • Aynı yöntemin farklı bir uygulaması ise ebeveynin yavaş yavaş odadan çıktığı metottur. Ebeveyn önce yataktan uzaklaşmaya başlar, daha sonra odadan çıkar. Bazı ebeveynler tarafından ebeveynin ilk 1 hafta bebeğin odasında ayrı bir yatakta yattığı ancak ağlamaları görmezden geldiği metot tercih edilmektedir. Diğer bir uygulamada ise ebeveyn bebeğin yatağında ya da yatağın yanında ki sandalyede oturur ve giderek ortamdan kaybolur.

Uyku eğitimi her ne kadar mantık yolları ile anlamlandırılsa da günlük pratikte duygusal etkiler nedeni ile uygulanması zor yöntemlerdir. Bu önerileri uygulamaya çalışırken kendi çocuğunuzun özelliklerini göz bulundurmanız önemlidir, aynı zamanda düzenli  ve çok sık bölünmeyen bir uykunun çocuğunuz gelişimini olumlu yönde etkileyeceğini de akılda tutmanız gerekir.

Uyku Eğitimi ile diğer başlıklara buradan erişebilirsiniz.

Uz. Dr. Levent AKKUŞ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr.Levent AKKUŞ, Büyüme ve gelişme geriliği, sağlıklı çocuk takibi, Aşı takibi, üst solunum yolu enfeksiyonları, ateşli hastalıklar, bronşit, astım, rutin yeni doğan takibi, yoğun bakım hizmetleri(küvöz-fototerapi) alanlarında hastalarına yardımcı olmaktadır.