Bebeğim Ne Zaman Bal Yiyebilir ?

Bebeklere bal kaç yaşında verilir sorusu ailelerin önemli sorunlarındandır. Her ne kadar bal bebeğiniz için besleyici bir gıda olarak görünse de bebeğiniz en az 12 aylık oluncaya kadar bal vermemelisiniz.

Bal, Clostridium botulinum sporları içerebildiğinden  bu bakteriler bebeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir ve ölümcül bir hastalık olan gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Bu sporlar genellikle yetişkinler ve 1 yaşından büyük çocuklar için zararsızdır çünkü bağırsaklarımızda bulunan mikroorganizmalar ve mide asidinin yeterince fazlalaşması , bu bakterilerin bize zarar vermesine engel olur. Ayrıca bu konuda bebeğinizin güvende olduğunda emin olmak için bebeğinizin yiyeceği tatlılara da bal koymayın.

Biz çocuk doktorları olarak bebeklere balın erken verilmemesinin nedeni olarak Bal içinde olabilecek toksinler ısıya duyarlı olduklarından sporların öldürülmesi zordur.

Bu yüzden ballı mısır gevrekleri, bebek yiyecekleri gibi bal içeren hazır ürünlerden de kaçının çünkü kimyasal ısıtma yöntemleri balın içindeki sporların ölmesini sağlamaz.

FDA mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcıları test etmiştir ve bu ürünlerin zararlı bakteri bulundurmadığını onaylamıştır. Yine de hangi yiyeceklerin bebeğiniz için sağlıklı olduğu konusunda doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Eğer bal yedirdiyseniz ve  bebeğinizde kas güçsüzlüğü, emmede zorlanma, çenede tembellik, ağlama ya da uyuşukluk gibi gıda zehirlenmesi semptomları görürseniz doktorunuza danışmalısınız.

Ek gıdalar ile ilgili diğer sorularınız için,Kapsamlı EK GIDA rehberimizi okuyabilirsiniz. 

 

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91