Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Çocuğum yaptığım yemeği reddediyorsa ne yapmalıyım?

boy and cooked vegetables

Anneler çocuklarını yemek tabağını bitirdiğinde dondurma ile ödüllendiriyor olabilir ama bu çocuğunuzda sebzelerin ceza tatlıların ödül olduğu algısı yaratır.

boy and cooked vegetables

Bunun yerine farklı bir yöntem deneyin: mesela masaya en az bir tane çocuğunuzun sevdiğinden emin olduğunuz bir yemek getirin, çocuğunuzun yemek alışkanlıklarıyla ilgili konuşmayın ve yemek bittiğinde masayı toplayın – çocuğunuz hiçbir şey yememiş olsa bile bunu yapın. Çocuğunuz yemekten aç kalksa bile bu iyidir.

Hazır yemekleri alıp önüne koymayın çocuğunuzun iştahını kabartacak yemekler pişirin. Ve yemeğe yakın atıştırmalık yemesine izin vermeyin çünkü çocuğunuz acıktığında yemekte daha fazla yer.

Eğer çocuğunuz tatlı istiyorsa bunu ona ödülmüş gibi göstermeden verin ama şekerli bir tatlı yerine meyve verin. Tatlılara ödülmüş gibi davranmak sebzelerin ceza olduğu anlamına gelir. Daha besleyici tatlılar yaparak bu tatlıları dondurma ile birlikte daha cazip hale getirebilirsiniz.

Ayrıca rol model olmak da önemlidir. Eğer çocuğunuza verdiğiniz yemeyi yer çok beğendiğinizi ifade ederseniz bu yemek onun için de daha cazip hale gelir.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91