Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Yemeklerle ilgili tartışmalar !

Yemeklerle ilgili çocuğumla tartışmalardan nasıl kaçınabilirim?

Çoğu aile yemeğe birlikte oturduğunda çocuğuyla günün yemeği ya da fazla – az yemesi ile ilgili tartışmaya girer.

Peki ama kim her akşam kavga etmek ister ki? Yemeklerle ilgili tartışmalardan kaçınmak için masadaki yemeklerle ilgili konuşmamaya çalışın. Sadece yemeği servis yapın ve yemek hakkında yorum yapmayın.

Tabii ki çocuğunuz yemek seçen biriyse bu konuda konuşmamak neredeyse imkansız hale gelir. Ama çocuğunuzun yemek alışkanlıklarıyla ilgili konuşmamayı başarabilirseniz bu onun yararına olacaktır.

Yemek Saatleri Nasıl Güç Savaşına Dönmeden Geçirilir?

Çocuğunuzun mantıklı davrandığında emin olun, ona sağlıklı seçenekler sunun ama onu zorlamayın. Yemek menüsüne ve saatlerine karar verebilirsiniz ama neyi ne kadar yiyeceğine çocuk kendisi karar verir.  

Ne kadar zor olsa da çocuğun kendi kararlarını vermesine izin vermelisiniz bu sayede çocuklarınızın beslenme konusunda ne kadar başarılı olduklarını görüp şaşırabilirsiniz.

Bir şeyi yemek ya da yememek çocuğun kendi kararıdır ve ondan ne kadar yiyeceğine de kendi karar verir.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91