in

Çocuklarda Allerji

Çocuk allerji hastalıkları bir çok belirti ile karşımıza çıkmaktadır.  Buradaki yazımda bu konu ile ilgili.

Allerjik hastalıklar belirli allerjik maddelerin uzun dönem ya da kısa bir dönem solunum , enjeksiyon ve deriye direk teması yoluyla kişileri duyarlılaştırması ile oluşan hastalıklarıdır. Allerjik hastalıklar bir çok organda belirtilerini verebilmektedir.

  • Göz
  • Burun
  • Akciğer
  • Barsak sistmi
  • Deri

Bu  çocuklarda bir çok allerjik hastalıklara özgü davranışlar vardır . Burun kaşıntısı ve akıntısından dolayı allerjik rinit olan çocuklarda “allerjik selam ” denilen  burunlarını elleri ve avuç içi ile yukarıya doğru kaldırma hareketi vardır.

Çocuklar tekrarlayan defalar allerjik selam hareketi yapmaları nedeni ile burunlarının üzerinde bir katlantı belirmeye başlar buda allerjik çocuklarda görülen bir belirtidir.

Allerjik konjuktiviti olan çocukların alt göz kapakları etrafında kahverengi – gri renkte renk değişikliği olabilmektedir. Bu görüntüde çocuğumuzda allerjik bir yapısı olduğunu düşündürebilmektedir.

göz kapaklarındaki renk değişikliği daha da ilerlerse yüne göz etraflarında allerjik göz etrafı katlantıları oluşabilir.


son olarak daha çok ilk 3 yıla kadar olan dönemde görülen atopik dermatit dediğimiz allerjik cilt lezyonlarıda aşağıdaki resimlerde görülmekte.  Bebeklik döneminde kaşıntılı üzeri kuru daha çok yanaklarda olan bu allerjik deri lezyonları 1-1,5 yaşından sonra kolların ve bacakların dış yüzeylerinde görülebilir.

Tüm bu anlattığımız allerji belirtileri olmasına rağmen  tekrarlayan kereler antibiyotik alan , devamlı öksüren , gözlerinin altında mor halka var diye doktorlara yakınan ve tekrarlanan kereler ventolin alıp sizin çocukta bronşit var denilip sonra herhangi bir allerjik hastalık tanısı alamayan anne babalar içindi . Evet çocuğunuzda allerjik hastalık olabilir.  Bunun için çocuk doktorunuzla görüşmeniz çok yararlı olacaktır.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Kawasaki Hastalığı Nedir ?