in ,

Çocuklarda Grip ( Influenza) ve Grip Aşısı

Grip çocukluk çağında kış aylarında sık üst solunum yolu enfeksiyonu nedenidir. Çocuk polikliniklerinde sıkça rastladığımız bir hastalıktır. Grip influenza denilen virüs grubuna ait bir enfeksiyondur. Grip virüslere bağlı bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanmanın hiç bir faydası olmamaktadır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlarda yararlıdır.

Özellikle 2 yaş altı çocuklarda gribal enfeksiyonlar tehlikeli olabilmektedir. Bazen gribal enfeksiyon olarak başlayan hastalık , orta kulak enfeksiyonu, sinüzit veya zatürreye neden olabilmektedir.

Gripten korunmak için Neler Yapılabilir ?

Grip damlacık yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Damlacık yoluyla enfeksiyonlardan korunmanın ana yöntemi el yıkamadır. Çocuklarımızın ve kendimizin yemeklerden önce , sonra, tuvaletten sonra ellerinin etkin yıkaması alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.
Evde gripli birisi olduğunda, hem hastanın hemde evdeki diğer fertlerin daha sık el yıkaması, tek kullanımlık mendil kullanılması, evin sık sık havalandırılması uygun olacaktır.

Grip en çok hangi aylarda görülür ?

Grip her yıl ekim- mayıs ayları arasında  görülmektedir. Bu nedenle aşının bu dönem başlamadan yapılması uygundur.

Grip, astım, diabet, beyin ve sinir sistemini tutan kronik hastalığı olan çocuklarda daha tehlikeli ve ciddi boyutlarda hastalığa neden olabilir. Bu çocuklarda hastaneye yatış, antiviral ilaç başlanma olasılığı daha yüksektir. Bu hasta gruplarına gripten korunmak için, her yıl grip aşısı yapılması önerilmektedir.

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Grip olan bir kişinin mutlaka istirahat etmesi önerilir. Bol sıvı gıda almalıdır. C  vitamininden zengin gıdalar hastalığın şiddetinin ve süresinin azalmasında faydası vardır.

Ateş , ağırlar için parasetamol ve ibuprufen grubu ilaçlar kullanılabilir. Burun tıkanıklıkları için serum fizyolojik burun damlaları faydalı olur.

Risk grubundaki hastalar gribe yakalandıklarında antiviral ilaçların ilk 1 -2 günde başlanması hastalığın şiddetinin azaltılmasında faydası olabilir.

Şiddetli gribal enfeksiyonlar bazen komplikasyon dediğimiz farklı rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Bunlar arasında en sık orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve zaturre gelmektedir. Bu komplikasyonların tedavisi antibiyotiklerle olmaktadır.

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

comments

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Tüm oylar: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

anne sütünün faydaları

Anne Sütü Hakkında Bir Kaç Söz

Doğumsal Anomali Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir ?