Gebelik

11 Hafta Gebelik: Gebelikte 11. Hafta

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Hamileliğinizin 11. haftası bir çok değişlik yaşadınız. İlk üç aylık döneminizi tamamlamanıza   bir hafta daha kaldı ! İşte bu hafta hakkında düşünülecek şeylerin bir listesi.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Bebeğiniz rahminizin içinde hızla büyürken, sizin fiziksel görünümünüzde gözle görülür değişiklikler hala yavaş olabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar saçlarında, tırnaklarında, tırnak ve saç uzamasında artış gibi değişiklikler fark ederler.
Bunlar hamilelik sırasında normal kabul edilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları bunun neden oluştuğundan tam olarak emin değiller ama bunun dolaşımdaki veya hormon değişimlerindeki artışa bağlı olduğuna inanıyorlar.

Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğinizin kafası, tüm uzunluğunun neredeyse yarısını oluşturur. Hem parmaklar hem de ayak parmakları 11. haftayla birlikte ayrıldı. Bebeğin cildi hala çok şeffaf ve kemikler sertleşmeye başladı. Dış cinsel organlar neredeyse tamamen oluşmuştu  ve birkaç hafta içinde bir erkek ya da kız çocuğunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, bebeğinizin hareket ettiğini hissedemeseniz bile bebeğiniz artık  çok aktiftir.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Hamileliğinizin 11. haftasında bebeğiniz yaklaşık 6.35 cm civarındadır.ve yaklaşık 14.17 gram ağırlığındadır.

11.hafta hamilelik bebeğiniz

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Bu ilk birkaç hafta boyunca sabah bulantılarından muzdaripseniz, kilo almak yerine kilo vermiş olabilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok; Çoğu kadın ilk trimesterde sadece 1.3 ila 1.8 kilogram kazanır.

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Koleji (ACOG) hamilelik sırasında 11.3 ila 15.9 kilogramlık kilo artışı önermektedir. Ne kadar kazanmanız gerektiğini öğrenmek için kilo alma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Hamilelikte Seyahat

Çoğu hamile kadının hamilelik sırasında seyahat ile ilgili birçok sorusu var. Hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir gebelik komplikasyonu veya endişesi olmadığı sürece, hamileliğiniz sırasında seyahat etmek genellikle güvenlidir.

Hamilelikte seyahat için ideal zaman ikinci üç aylık dönemdir. Bunun nedeni çoğu durumda ilk trimesterde sabah bulantılarınız oluyor ve bu da, hamileliğin geçmesi zorlaşan sonraki aşamalarından önce geliyor.

Baba adayı için ipuçları

Hamilelik ile ilgili yazıları ve bilgileri okuma için  zaman ayırın. Bu, eşinizin hamilelikle ilgilendiğinizi bilmesini sağlar. Bu aynı zamanda ikinize de korkularınız ve heyecanlarınızı birbirinizle tartışmak için fırsat sağlar.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00