Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Hamilelik Sırasında Bal Yemek Güvenli mi ?

 

Evet hamilelik sırasında bal yemek güvenlidir. Balın bebekler için güvenli olmadığını duymuş olabilirsiniz evet bu doğru. Bal bebeklerde gıda zehirlenmelerine neden olan bazı bakteriler içeriyor, ayrıca nadir de olsa bal tüketimi bebeklerde ölüme neden olabiliyor. Bebeklerin sindirim sistemleri yeterince gelişmediğinden balı bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar ondan uzak tutmalısınız. Bebeğinizin ne zaman bal tüketeceği ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için doktorunuz ile görüşebilirsiniz.


Ancak sağlıklı yetişkinlerin bal yediğinde gıda zehirlenmesi yoktur bu yüzden hamilelikte bal tüketilebilir. Raflarda satılan çoğu bal sütlerde kullanılan pastörizasyon yöntemi ile pastörize edildiği için bal tüketmek güvenlidir. Bal 71 C derecede 13 ila 30 saniye tutulur ve soğutulur. Bu da gıda zehirlenmesine neden olan sporlar hariç balın içindeki sporların ölmesini sağlar. Böylece bal fermente olmadan yavaş yavaş kristalizeleştirme yöntemi ile sıvı hale getirilir. Arı çiftliklerinde, pazarlarda ya da çiftlik ürünleri satan yerlerde pastörize edilmemiş bal bulmak mümkündür. Çiğ balın hamilelikte kullanımına ilişkin araştırma bulunmamaktır ama güvenli olmadığına dair bir kanıt da yoktur.

 

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91