Gebelik

Gebelikte 13. Hafta

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Tebrikler! İlk üç aylık döneminizi bitirmenize bir hafta kaldı. 

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Henüz hamile kıyafetleri giymeye başlamamış olabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla sıkı oturan kıyafetleri daha rahat giysilerle değiştirdiniz. Çatlak izleri karın, göğüsler veya kalçalarınızda görünebilir.

Sabah bulantıları bu noktada azalmaya başlayabilir, ancak daha sık mide ekşimesi geçiriyor olabilirsiniz.

Göğüslerinizde de bazı belirgin değişiklikler fark edebilirsiniz. Artık, göğüsleriniz daha büyük hale gelebilir ve süt üretimine hazırlanırken meme kanallarının neden olduğu gibi topaklı veya yumru olabilir.

Göğsünüzde tam derinin altında görünen damarlar da fark etmiş olabilirsiniz. Ek olarak, ikinci trimesterde kolostrum oluşmaya başlar; Bu anne sütünün ilk aşamasıdır ve masaj sırasında meme ucundan fark edilebilir.

Bebeğinize neler oluyor?

Bu noktaya kadar, bebeğinizin başı vücudunun en büyük parçasıydı, ama bu değişmeye başlıyor. Bebeğinizin başı şimdi vücudunun sadece 1 / 3’ü. Eşsiz parmak izleri artık bebeğinizin parmaklarının ucunda bulunuyor. Böbrek ve idrar yolu tamamen işlevseldir. Ayrıca bebeğinizin cildi lanugo adı verilen yumuşak bir tüyle kaplanmış haldedir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Gebeliğinizin on üçüncü haftası ile bebeğiniz yaklaşık 9.5 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 35 gram ağırlığındadır.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Kadınlar ilk üç aylık dönemi bitirdikçe, artan bir libido olduğunu fark edebilirler. Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin güvenli olup olmadığını merak etmek çiftler için yaygındır. Birçoğu, bebeğin karnınızdaki amniyotik sıvı tarafından, karnınız tarafından ve rahim boynunu tıkayan ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olan mukus tıkacı tarafından korunduğunun farkında değildir. Birçok çift için, hamileyken cinsel ilişkiye girmek güvenlidir.

Ancak, şu durumlarda cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır:

  • Prematüre doğum geçmişiniz varsa
  • Düşük geçmişiniz varsa
  • Suyunuz gelmişse
  • Açıklanamayan vajinal kanama veya akıntı yaşarsanız
  • Plasenta previa veya aşağı yerleşimli bir plasenta varsa
  • Yetersiz bir rahim boynu varsa ya da rahim boynu genişlemişse
  • Siz ya da eşinizin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Gebe kadınların neredeyse % 90’ında çatlaklar görülür. Bu çatlak izleri, karnınızın ve / veya memelerinizin üzerinden pembemsi veya kırmızımsı çizgiler şeklinde görünür. Daha yavaş bir oranda kilo almak, gerilme izlerinin ortaya çıkma olasılığını azaltabilir ve aynı zamanda sizin ve doğmamış bebeğinizin daha sağlıklı bir hal almasına neden olabilir.

E vitamini ve alfa hidroksi asit içeren losyonların uygulanması da çatlakların önlenmesine yardımcı olabilir. Bunlar sizin için işe yaramıyorsa, doğumdan sonra doğum izlerinin kaybolduğunu bilmenizde rahat olun.

Derideki çatlakları  tedavi etmek için tezgah üstü ürünleri kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Bu kremlerin bazıları deri tarafından ve annenin kan dolaşımına absorbe edilebilir, bu da bebeğe de geçecekleri anlamına gelir.

Baba adayı için ipuçları:

Annenin arabasını yakıtla doldurun. Bu oldukça basit görünebilir, ancak birçok gebe kadın yakıt dumanına duyarlıdır. Partneriniz bunlardan biri olmasa bile, muhtemelen yardımınız için minnettar olacaktır.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00