Gebelik

Gebelikte 14. Hafta

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Tebrikler! İkinci üç aylık dönemine başladın. İşte bu hafta için işaretçiler listesi.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Hamile kıyafetleri bu noktada bazı insanlar için bir zorunluluk olabilirken, bazıları da eşinin giysilerini ödünç alarak ya da kemer bantlarını genişletmek için lastik bantlar ve emniyet pimleri kullanarak kaçınılmaz olanı erteleyebilir. 

Vücudunuzun bu gebeliğe tepki verme şekli, daha önce gebe kalmış olmanıza ve önceki gebeliklerde vücudunuzun nasıl değiştiğine bağlıdır. Genellikle, sonraki gebeliklerde vücudunuz büyümekte olan bebeğinizi ve uterusunuzu daha hızlı bir şekilde yerleştirmeye meyillidir ve bu bebeğinizi daha önce belirginleşmesine neden olur.

Bebeğin ne kadar büyük?

Bebeğiniz artık 10 cm’den daha uzun ve 50 gramdan biraz daha ağır.

Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğiniz bu noktada büyümeye ve olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğinizin kolları uzayacak ve vücudun geri kalanıyla daha orantılı hale gelecektir. Karaciğer safra üretmeye başlarken dalak kırmızı kan hücresi üretmeye başlar.

Bebeğinizin beyninin gelişimi, yüz kaslarının yüzünü buruşturmasını, kaşlarını çatmasını ve şaşkına dönmesini sağlar. Bebeğiniz parmağını bile emiyor olabilir. İkinci üç aylık döneme başladınız ve kritik gelişimin çoğu tamamlandı, artık düşük yapma şansı azaldı.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Hamileliğinizin bu noktasında son derece huysuz hissetmeye başlayabilirsiniz. Endişelenmeyin; hamilelik sırasında ruh hali değişmektedir. Hamilelik konusunda heyecanlı olabilir, stresli veya bunalmış hissedebilirsiniz.

Kendinize şu soruları sormaya başlayabilirsiniz:

  • İyi bir ebeveyn olur muyum?
  • Finansal olarak nasıl yöneteceğim?
  • Bebeğim sağlıklı olacak mı?
  • Bebeğime hazırlanmak için doğru şeyleri yapıyor muyum?

Hamilelik, tüm fiziksel ve duygusal değişikliklerle dolu, hayatı değiştiren bir olaydır. Kendinize biraz zarafet gösterin ve her seferinde bir adım atın. Kendinize iyi baktığınızdan emin olun ve stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını öğrenin.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Hayatınızda lekeleriniz olduğunu ilk kez fark etmiş olabilirsiniz. Ya da, hamileliğiniz sırasında benliğinizin değişmeye başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu değişimler hamilelikle ilgili olsa da, özellikle tuhaf bir şekil veya renkte ise, bir doktor tarafından değerlendirilen yeni lekelere sahip olmak hala akıllıcadır.

Baba adayı için ipuçları:

Hamileliğin bu erken döneminde, çoğu kadın çoğu zaman yorgun hissetme ile mücadele eder. Partneriniz işten eve döndüğünde veya işlerini yaparken kestirmek zorunda kalabilir. Evde başka çocuklarınız varsa, onlarla oynayın, böylece eşiniz kestirmek için biraz sessiz zaman geçirebilir. Bu düşünceli hareketi çok takdir edecektir. Onu gerçekten mutlu etmek istiyorsan dinlenmesine yardımcı olun.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00