Gebelik

Gebelikte 16. Hafta

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Yolun yarısına gelmenize sadece dört haftanız kaldı! Bu hafta boyunca size yardımcı olacakları anlatıyoruz.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Rahiminiz büyümeye devam ediyor ve yaklaşık ¼ kg ağırlığındadır. Plasenta da büyüyor ve vücudunuz hamileliğiniz sırasında bebeğinizin korunmasına yardımcı olan amniyotik sıvıdan artan miktarda üretiyor.
Şu anda vücudunuzun bebeğinizi çevreleyen yaklaşık 200 gr  amniyon sıvısı var.
Hamileyken kan hacminiz %30-50 artar, bu da vücudunuzda daha fazla kan dolaşımına neden olur. Kan dolaşımındaki bu artış yüzünüzün daha parlak olmasına neden olur. Vücudunuz ayrıca yağ bezlerinin hızlı çalışmasına ve yüzünüzü parlak olmasına neden olan hormonlar üretiyor.
Bunların ikisi de “gebelik parlaması” idiye bilinir. Cildiniz çok yağlı hale gelirse, yüzünüzü temizlemek için yağsız bir temizleyici kullanabilirsiniz. Bunun dışında, sadece gülümseyin ve ışığının tadını çıkarın!

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

16 haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 13.5 cm (CRL) ve 0.07 kg ağırlığındadır.

Yani yaklaşık bir avocado kadar.

bebeğinizin

 

Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğiniz önümüzdeki birkaç hafta boyunca bir hızlı büyüme dönemi için hazırlanıyor. Bebeğinizin kafası, önceki haftalarda olduğundan daha dik. Kulakları ve gözleri de son durdukları pozisyonlarındalar ve bebeğiniz eskisinden çok tanımlanabilir bir görünümdedir.
Bebeğinizin idrar ve dolaşım sistemleri de dahil olmak üzere, daha karmaşık vücut sistemlerinden bazıları da çalışmaya başlıyor. Bebeğinizin kalbi günde yaklaşık 25 litre kan pompalar. Ancak, 40. haftaya kadar bu miktar günde 1.900 litreye çıkacak!

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz önümüzdeki birkaç hafta içinde olabilir.
Bu ziyaret sırasında, sağlık uzmanınız aşağıdakiler dahil bazı ekranları veya testleri önerebilir:
Ultrason
Alfa-Feta Protein (AFP)
Üçlü test
Amniyosentez

Doktorunuz ayrıca aşağıdakileri de tartışmak isteyebilir, hazırlıklı olmak isteyebilirsiniz:
Yuvarlak ligament semptomları
Erken doğum
Bir çocuk doktoru seçmek
Doğum öncesi sınıflar
Doğum sınıfları

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Bebeğinizin ilk hareketlerini 16 ila 20 hafta arasında hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin ilk hamileliğiniz ise, bebeğinizin hareket ettiğini hissetmek 20. haftaya daha yakın olabilir. Bu ilk hareketler genellikle gaz kabarcığı veya çırpınan bir his gibi hissedilir. Bunu hissetmiş ve bebeğinizin olduğunu bile farketmemiş olabilirsiniz. Hareket miktarı ve ortaya çıktığı zaman bir hamilelikten diğerine değişiklik gösterebilir, bu nedenle önceki gebeliklerde yaşadıklarınıza göre mevcut gebelik deneyiminizi değerlendirmek faydalı olmaz.
Yan tarafınıza dönük uyumak şu anda daha önemli hale geliyor; birçok doktor 16 haftaya ulaştığınızda sırt üstüne uyumamayı tavsiye eder. Bu nedenle, gece boyunca yana dönük uyuduğunuzdan emin olmak için vücudunuzu desteklemek adına yastık kullanmak en iyisidir.

Baba adayı için ipuçları

Anne önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğin ilk hareketlerini hissetmeye başlayacak. Bu anne ve çocuk arasındaki bağ kurma deneyimini artırabilir, ancak bazen baba dışarıda kalabilir.
Sonunda, siz de bebeğin hareket ettiğini hissedeceksiniz, ancak o zamana kadar bebeğinizle günlük olarak konuşarak bağ kurabilirsiniz. Ne söyleyeceğinizden emin değilseniz, bebeğinize bir şeyler okuyabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00