Gebelik, Sağlık

Gebelikte 21. Hafta

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Rahatlayın! Bu hafta muhtemelen hamileliğinizin en keyifli haftalarından biri olacaktır. İşte bu hafta boyunca bekleyebileceğiniz şeyler.

Vücudunuzda Ne Değişiklikler Oluşuyor?

Parmaklarınızı göbek deliğinizin yaklaşık yarım 1,5 cm uzağına yerleştirirseniz, uterusunuzu hissedebilirsiniz. Karşılaştığınız insanların büyük çoğunluğu, bebek beklediğinizi anlayacaktır. Alt bacaklarınızın ve ayaklarınızın günün sonuna doğru şiştiğini fark ederseniz, oturup dinlenebileceğiniz, kendinize zaman ayırma vakti ayırmayı deneyin.

Yüzünüzde veya vücudunuzun diğer kısımlarında yağlı cilt ve / veya artmış çatlaklarla mücadele ediyorsanız, yüzünüzü günde iki kez nazik bir şekilde sabun ve suyla yıkayın.

Çoğu kadın en çok hamileliğin bu kısmını sever. Erken gebelik belirtilerinin çoğundan kurtuldular ve hamile göbekleri inanılmaz derecede rahatsız hisettirecek kadar büyük değil. Bu süre boyunca rahatlamaya çalışın ve hamile olmanın tadını çıkarın.

Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

Bu noktaya kadar bebeğinizin uzunluğu, başın tepesinden arka ucun (CRL) altına kadar ölçülür. Şimdi bebeğin boyu baştan topuğa (CHL) ölçülür. Bebeğiniz  21.6 cm uzunluğunda büyümüş ve yaklaşık 340 gr ağırlığındadır.

Bebeğinize Neler Oluyor?

Bebeğinizin göz kapaklarının bu hafta şekillenmesi tamamlandı ve amniyotik sıvıyı yutmakla meşgul. Muhtemelen bu zamana kadar bebeğinizin hareket ettiğini hissettiniz.

Diğer gelişmelerde, bebeğinizin kaşları ve göz kapakları şimdi mevcut.

Bebeğiniz amniyon sıvısını yutarken, sindirim sistemi olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğiniz ayrıca amniyotik sıvıdan kalori de alıyor. Bebeğiniz kız ise, vajinası tamamen oluşmuş ancak doğuma kadar gelişmeye devam edecektir.

Bu Hafta için Ne Plan Yapmalısınız?

Hamileliğiniz sırasında daha fazla kilo aldıkça, hamile kadınların çoğunda ortaya çıkan varisli damarların gelişmeye başladığınızı fark edebilirsiniz. En sık bacaklarda görülürler, ancak vulva ve rektumda da bulunabilirler.

Büyüyen rahim ve kan akımı değişikliklerinden gelen basınç varisli damarları kötüleştirebilir. Bazı kadınlar bacaklarında ağrısız mor veya mavi bir nokta fark edebilirken, diğerleri ağrılı ve ciddi şişmiş damarlara sahip olabilirler.

Şişme genellikle hamilelikten sonra kaybolur, ancak varisli damarlar genellikle tamamen ortadan kalkmaz.

Hamileliği Daha İyi Hale Getirmek İçin İpuçları

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya mesane enfeksiyonu, idrar yolunun bakteriyel bir enfeksiyondur. İYE’ler, idrar yolundaki değişiklikler nedeniyle hamilelik sırasında daha sık görülür. Rahim doğrudan mesanenin üstüne oturur. Rahim büyüdükçe, artmış ağırlığı idrar boşaltımını tıkayabilir ve bu da enfeksiyona neden olabilir. Tedavi edilmezse, böbrek enfeksiyonuna yol açabilir.

Birkaç şey yaparak bir UTI geliştirme olasılığını azaltabilirsiniz:

  • Her gün 6-8 bardak su ve şekersiz kızılcık suyu düzenli olarak içilir.
  • İdrar yaptıktan sonra, önden arkaya doğru silin.
  • Cinsel ilişkiden önce ve sonra idrara çıkın.
  • Dar pantolon giymekten kaçının.
  • Tümü pamuklu veya pamuklu kasık iç çamaşırı ve külotlu çorap kullanın.

Baba Adayı İçin İpuçları

Eşinizin İYE olma şansını arttırabileceğinizi biliyor muydunuz? İdrar yolu enfeksiyonları gelişir, çünkü bakteriler, vajinal bölgenin hemen üstündeki idrar yolunun içine girer. Bu genellikle cinsel ilişki  sırasında gerçekleşebilir.

Herhangi bir cinsel temasın gerçekleşmesinden önce duş alarak ve eşinizin cinsel ilişkiden önce ve sonra idrar yapmasını teşvik ederek, bakterilerin idrar yoluna girmesini önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00