Gebelikte 28. hafta

Gebelikte 28. hafta

Tebrikler! Sevinç demetinize ulaşmaya bir hafta daha yakınsınız. İşte bu hafta hakkında düşünmek için bazı konular.

Vücudunuzda Ne Değişiklikler Oluşuyor?

Her hafta rahminiz büyümeye devam ediyor. Uterusunuzun üst kısmı artık göbek deliğinizin üstünde, yaklaşık 8,9 cm  üzerinde. Kilo alımınız büyük ihtimalle 7,7 ila 10,8 kg arasındadır.

Bir sonraki randevunuzda kilo kaygılarınızı sağlık uzmanınızla görüşün. Üçüncü üç aylık döneme girdiğinizde, hamilelik belirtilerinizin bir kez daha değiştiğini fark edebilirsiniz. Birçok kadın bu noktada bacak krampları, kabızlık, uykusuzluk ve hemoroidler yaşamaya başlayacak.

Bebeğiniz Ne Kadar Büyük?

Bebeğiniz yaklaşık 36 cm uzunluğunda ve 1,13 kg ağırlığındadır. Bu hala çok küçük görünüyor, ancak unutmayın ki, hamileliğin son birkaç haftasında bebeğiniz ciddi miktarda kilo alacaktır.

Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bebeğinizin beyni daha karmaşık bir organa dönüşmeye başlıyor. Bu noktaya kadar bebeğinizin beyninin göreceli olarak pürüzsüz olduğu ortaya çıktı, ancak bu haftadan başlayarak beyin yüzeyinde girintiler ve çıkıntılar gelişmeye başlıyor. Beyin dokusunun miktarı da 28. haftada artmaya başlar.

Bebeğinizin saç büyümesi de devam ediyor. Kaş ve kirpikler artık görülebilir hale geliyor ve bebeğinizin kafasındaki saç daha da uzuyor. Bebeğiniz aynı zamanda cildin altında yağ depolaması gelişmeye devam ederken biraz yuvarlak görünmeye başlıyor. Bu, hamileliğinizin geri kalanı boyunca devam edecek önemli bir gelişim parçasıdır.

Bu Hafta için Ne Plan Yapmalısın?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuzda aşağıdakiler için hazırlıklı olmalısınız:

Rh Faktörüne Sahipseniz Rhogam Uygulaması: Eğer Rh antikoru kanınızda bulunmadıysa, 28. haftada ve muhtemelen doğumdan sonra Rhogam verilecektir.

Fetal hareket grafiği

Tekme sayımlarının nasıl hesaplanacağı ile ilgili talimatlar.

Doğum sınıf seçenekleri

Büyük olasılıkla, 36 haftaya ulaşıncaya kadar her 2 haftada bir sağlık uzmanını ziyaret etmeye başlayacaksınız. 36’dan sonra, haftalarınız, haftalık olarak planlanacaktır.

Hamileliğinizi Daha İyi Hale Getirmek İçin İpuçları

Bebeğinizin doğumuna hala haftalar var gibi hissedebilirsiniz, ancak hastaneye yatış için plan yapmaya başlamak zorundasınız. Bu, özellikle küçük bebeğinizin erken gelmeye karar vermesi durumunda yararlı olabilir.

Ayrıca, eşinizin müsait olmayacağı bir durum için ikinci plana sahip olmak her zaman iyidir. Ek olarak, doğum yapacağınız hastaneye gidişinizi harita üzerinde birden çok rotaya dökmek mantıklı olabilir. Bazı erkekler, yaratıcı olmaları ve mümkün olan en kısa ve en hızlı rotayı bulmak için planlama bölümünü heyecan verici bulurlar.

Baba adayı İçin İpuçları :

Bu kararları ve planları yapmada özellikle de çocuğunuzun doğumunun yaklaşmasıyla ilgilenin. Doktorunuzla ve hastaneniz ile ilgili tüm bilgilerin sizde olduğundan emin olun.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *