Gebelikte 31. hafta

Gebelikte 31. hafta

31 haftada bebeğinizle buluşmaya yaklaşıyorsunuz. İşte bu süre boyunca neler bekleyebilirsiniz.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Göğüslerinden sızmaya başlayan sarımsı veya kremsi bir madde fark etmiş olabilirsiniz. Bu maddeye kolostrum veya ön-süt denir. Kolostrum, hamilelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumundan birkaç gün sonra kesilecek olan anne sütünün ilk aşamasıdır.

Emzirme ile oluşacak daha sonra üretilen sütten çok daha koyu kıvamlıdır.. Her kadın kolostrumu sızdırmaz, ancak her iki şekilde de normal kabul edilir. Sızıntıların sadece günün belirli saatlerinde gerçekleştiğini fark edebilirsiniz. Gün içinde sızıntı yaşıyorsanız, kolostrumun emilmesi için sütyeninize yerleştirilebilecek bazı pedleri kullanabilirsiniz.

Birçok kadın, hamileliğin son birkaç haftasında Braxton Hicks kasılmalarını deneyimlemeye başlar. Braxton Hicks kasılmaları ikinci trimesterden itibaren başlayabilir; Bununla birlikte, üçüncü trimesterde en sık görülür. Rahim kaslarınız yaklaşık 30 ila 60 saniye veya 2 dakika kadar sıkılır. Braxton Hicks’e de “uygulama kasılmaları” denir çünkü bunlar sizi gerçek doğum kasılmaları için hazırlar ve doğum sınıfınızda öğrendiğiniz nefes egzersizlerini uygulamak için harika bir fırsattır.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor, 39.4 cm uzunluğunda ve 1,6 ila 1,8 kg arasındadır.

Bebeğinizde neler oluyor?

Bebeğiniz cilt altında bir yağ tabakası geliştirmeye devam ediyor. Bu bebeğinize yeni doğan bir görünüm kazandırır. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğiniz daha da fazla kilo almaya başlayacaktır.

Yenidoğanın ortalama büyüklüğünün yaklaşık 3,4 kg ve 48,3 ila 53,3 cm uzunluğunda olduğunu unutmayın.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Emzirmeye mi yoksa biberonla beslemeye mi karar verdiniz? Her ikisinde de avantajlar ve dezavantajlar var. Seçenekleriniz üzerinde araştırma yapmak, bebeğinizin sağlığı için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır. Biz tabiki emzirmenin avantajlarının çok fazla olması nedeni ile emzirmeyi öneriyoruz.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları : 

Ne yazık ki, gebelik sırasında hemoroidler nadir değildir. Hemoroidler rektumun variköz (şişmiş) damarlarıdır ve genellikle ağrılıdırlar. En sık üçüncü trimesterde görülürler.

Hemoroidler kabızlık ile ilgilidir. Kabızlık, rektum ve perine üzerine artan baskı ile birleştirildiğinde, hamilelerin hemoroidleri deneyimlemesinin temel sebebidir.

Uzun süreli ayakta kalmak ve annenin ileri yaşı da hemoroidlere katkıda bulunan faktörler olabilir. İyi haber, hemoroidlerin doğumdan sonra genellikle iyileşmesidir. Bu arada, hemoroidleri tedavi etmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır.

Aşağıdakilerden herhangi biri hemoroidleri rahatlatmaya yardımcı olabilir:

Kaşıntıyı azaltmak için bölgeye kabartma tozu koyabilirsiniz.

Hemoroidleri önlemenin en iyi yolu kabızlıktan kaçınmaktır. Bu durum için herhangi bir ilaç almadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Baba adayı için ipuçları:

Yeni bir bebeğe sahip olmak büyük bir sorumluluktur ve endişe gibi çeşitli duygular hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, sizin ve eşinizin potansiyel acil durumlar için hazırlandığından emin olunarak bu endişeli durum azaltılabilir. Bebeklerde acil durumlarda neler yapılabilir gibi konularda kendinizi geliştrimeye çalışın.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *