Çocuk Gelişimi

Anne Sütü ile Beslenmenin 10 Faydası

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Yenidoğan bebeklerin beslenmesi için bütün dünyadaki en önemli çocuk sağlığı kuruluşları ilk altı ay sadece anne sütünü öneriyor.

Şimdi yine yeniden anne sütü ile beslemenin faydalarını sıralayalım. Diğer gıdalar tanıtıldıktan sonra da anne sütünün önemi azalmıyor, hem geleneksel hem de modern tıp bebeklerin iki yaşına kadar emzirilmesini öneriyor. Anne sütü pek çok açıdan bebeğin beslenmesi için mükemmeldir.

Anne Sütünün 10 Faydası

  1. Bebeğinizin hastalıklara direncini arttıran pek çok maddeyle beraber, antikorlar, fagositler, T lenfositler gibi  anneden   canlı bağışıklık hücreleri bebeğe geçer. Yani bebeğinizin mikroplara karşı en güçlü kalkanı yine anne sütüdür.

  2. Formül sütten daha kolay sindirilir. Emzirilen bebekler genellikle kabız ve ishal olmazlar.

  3. Hayatın ilk yılı ani bebek ölümü sendromu riskini azaltır.

 4.Çocuğun zekasını artırır. Emzirilen bebeklerin daha yüksek bilişsel işlev düzeyine sahip olduğu gösteriliyor.

5. Anne sütü ileriki yaşlarda gelişebilecek, obezite, astım, tip 1 ve Tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, lösemi , lenfoma gibi hastalıklardan koruyor.

6. Emzirme anneler için de iyidir. Emziren kadınlarda, göğüs kanseri, diyabet, kalp hastalıkları ,obezite, yumurtalık kanseri gibi hastalıklarda azalma gözlenir.

7. Anne sütü bebek büyüyüp, gelişirken bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişen canlı bir sıvıdır. 

8. Anne sütündeki doymamış yağ oranı formül mamadan daha yüksek orandadır

 

9.Emziren anneler günde fazladan 500 kalori daha harcamış oluyorlar. Bu ise gebelikte annelerin almış olduğu kilolardan daha çabuk kurtulacağı anlamına geliyor.

10.Tüm bu faydaların yanında bebeğinizle yakınlaşmak, onu hissetmek gibi çok önemli bir deneyim paylaşılır. Bununla beraber, bebeğiniz  de kendisini güvende  ve ilgilenildiğini hisseder.

sevgilerimle… tüm dünya çocuklarına…

Görseller :

Pixabay.com

Pexels.com

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00