Gebelik

Gebelikte 38.Hafta

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Hamileliğinizde sadece iki haftanız kaldı, bu yüzden arkanıza yaslanın ve son birkaç günün keyfini çıkarın.

Vücudunuzda Ne Değişiklikler Oluşuyor?

Bu noktada, ayaklarınızda şişlik olabilir. Bu hamileliğin normal bir parçası olabilir. Ancak, ellerinizde, yüzünüzde, ayaklarınızda ve / veya ayak bileklerinde şiddetli veya ani bir şişlik varsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Bu, preeklampsi veya toksemi olarak da bilinen, gebeliğe bağlı hipertansiyon (PIH) denilen bir durum geliştirdiğinizin bir işareti olabilir.

Bebeğiniz ne kadar büyük?

Bebeklerin boyutları hamileliğin son birkaç haftasında değişir, ancak büyük olasılıkla bebeğiniz 43,2 ila 50,8 cm uzunluğundadır ve 2,8 ila 3,4 kg ağırlığındadır.

Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor, ancak organların büyük çoğunluğu olgun ve tam olarak çalışıyor. Tek istisnalar bebeğinizin beyin ve akciğerleridir. Bu iki organ, çocuklukta olgunlaşmaya devam etmelerine rağmen, bu noktada rahim dışında işlev görebilir.

Bebeğinizin nasıl görüneceğini merak edebilirsiniz. Çocuğunuzun, kahverengi olmadıkça, hangi renk gözlerinin hemen olacağını söyleyemeyeceksiniz.

Bununla birlikte, bebeğinizin gözleri gri veya mavi ise, bu şekilde kalabilirler veya yeşil, ela veya kahverengi olabilirler. Normalde bu, bebeğinizin dokuz aylık olduğu zamana göre gerçekleşir.

Bu Hafta için Ne Plan Yapmalısın?

Doktorunuz, daha önce ele alınmamışsa aşağıdaki bilgileri sizinle tartışmalıdır:

  • Doğum yaptığınızı düşündüğünüzde kimi arayacağınız
  • Evde tamamlanan erken doğum
  • Herhangi tıbbi problemler
  • Gebelik kaynaklı hipertansiyon (PIH)
  • Gestasyonel diyabet
  • Anemi
  • Rahim içi büyüme kısıtlaması (IUGR)
  • Ters konumlanma

Hamileliğinizi Daha İyi Yapmanız İçin İpuçları

Doktorunuz bebeğinizin makat pozisyonunda olduğunu düşünüyorsa, onay için başka bir sonograma ihtiyacınız olabilir. Bu, doğumdan önce bebeğinize son bir kez bakmanızı sağlayabilir.

Bazı kadınlar da hamileliğin son haftalarında stres olmayan testler yapabilirler.

Uzanmanız istenecek ve karnına fetal bir monitör takılacak. Bebeğinizi hareket ettirdiğiniz her seferinde düğmeye basacaksınız ve monitör bebeğinizin kalp atışlarını kaydedecek.

Bu tür testleri yaptırmak çok zor olabilirken, bebeğinizle bağ kurma fırsatı da sağlayabilir. Anneler bu testlerden çoğu bu kez hoşlanırlar çünkü bebeklerinin kalp atışlarını duyabilirler.

Baba adayı İçin İpuçları:

Çantayı hastaneye getirdin mi? Eğer getirmediysen, getirebilirsin çünkü bebeğiniz her an gelebilir. Pek çok baba, yeni oğullarına ya da kızlarına özel bir armağan almak ister. Bir oyuncak, ilk futbol topu, ​​oyuncak bebek, kitap veya doldurulmuş hayvan olabilir.

Bunu planlıyorsanız, çantanızla paketlemek isteyebilirsiniz. Eşinize özel bir hediye almayı düşünmek de isteyebilirsiniz. Bu onu ne kadar sevdiğini ve takdir ettiğini ona hatırlatmanın harika bir yolu olabilir.

Unutmayın ki bunlar mutlaka abartılı ya da pahalı hediyeler olmak zorunda değil, sadece önem verdiğinizi gösterecek bir şey.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00