Gebelik

Gebelikte 8. Hafta

Hilal Sert CS İçerik Editörü

No Comments

Şimdi neredeyse iki ayı tamamladınız!

Hamilelik nasıl hesaplanır?

Kadınların çoğu, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilmediği için gebelik, son adet döneminin ilk gününden (SAT) belirlenir. Bu hesaplama yöntemi ile hamileliğiniz yaklaşık 40 hafta sürecek.


Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Vücudunuz dıştan değişmiş gibi görünmemesine rağmen, vücudunuzda birçok değişiklik meydana geldi. Hamileyken, rahminiz yumruğunuz büyüklüğündeydi, ama şimdi bir greyfurtun boyutu kadar.
Göğüslerinizdeki değişiklikleri de fark etmiş olabilirsiniz. Daha hassas olabilirler. Vücudunuz emzirmeye hazırlandığı için bu tamamen normaldir.
Farkında olmadığınız bir başka değişiklik ise, kan hacminin yüzde 40 ila 50 oranında artmasıdır.


Bebeğinize neler oluyor?

Yetişkin bir insanda mevcut olan her şey şimdi bebeğinizde mevcuttur. Kulaklar dışarıdan ve içeriden oluşturulmaya devam ediyor. Kemikler gelişmeye başlıyor ve kaslar kasılıyor. Parmaklar ve ayak parmakları perdeli ve daha da uzuyorlar.
Bebeğinizin yüz özellikleri olgunlaşmaya devam ediyor. Burun ucu mevcut ve göz kapakları artık daha gelişmiş. Embriyonik kuyruk da ortadan kayboluyor ve bebeğinizin vücudu düzelmeye başlıyor. Bebeğinizin cinsiyeti önceden belirlenmiş olsa da, dış cinsel organlar yeni yeni şekilleniyor ve hala açıkça görülemiyor.


Bebeğiniz ne kadar büyük?

Embriyo yaklaşık 2.54 cm uzunluğundadır ve ortalama bir bakla büyüklüğündedir.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

İlk doğum öncesi ziyaretiniz için gidiyor olabilirsiniz, ya da bunun için hala birkaç haftanız olabilir. (İlk doğum öncesi ziyareti genellikle son adet tarihinizden itibaren 8 ila 12 hafta arasındadır.) Hamile olmadan önce doktorunuzla hiç görüşmediyseniz, randevu almaya geciktiniz.


Doktorunuz, aşağıdakileri içeren tıbbi geçmişinizi soracaktır:

Tıbbi sorunlar
Son adet tarihi
Doğum kontrol yöntemleri
Kürtajların ve / veya düşüklerin geçmişi
Hastaneye yatışlar
Aldığınız ilaçlar ve ilaç alerjileri
Ailenizin tıbbi geçmişi
Ayrıca bir pap smear, servikal kültürler ve bir ultrason ile muayene ve tüm sorularınızı sorabileceğiniz bir ortam bekleyebilirsiniz.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Hamilelik sırasında bazı kadınların ciltleri öncesinden daha yağlı bir hale gelebilir ve hamile kadınların bazıları akneden muzdariptir. Bunu tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyorsanız, ürünlerin hangi içerikleri içerdiğini bilmeniz önemlidir. Hamilelik sırasında belirli bir ilacın güvenliği ile ilgili sorularınız varsa, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza danışmanız en iyisidir.


Baba adayı için ipuçları

Evcil hayvanınız varsa, eşiniz hamile iken onların bakımını üstlenmeniz gerekebilir. Hamile bir kadın, toksoplazmoz ile enfekte olma olasılığından dolayı kedi kumunu değiştirmeye karşı dikkatli olmalıdır. Ayrıca, köpek ve kedi maması için alışveriş yaparak ona yardımcı olabilirsiniz, böylece partnerinizin büyük torbaları kaldırırken yaşayacağı zorluğu önlemiş olursunuz.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00