Gebelik

Gebelikte Sigara İçiminden Uzak Durulmalı

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Gebelik boyunca az ya da çok sigara içiminin çocuklarımızın akciğer gelişimini kötü yönde etkilediği, doğum sonrası dönemde de sorunların devam etmesine neden olabileceği bilinmelidir.

Amerikan pediatri akademisi gebelik döneminde sigara içilmemesini, hem kendinizin hemde bebeğinizin pasif sigara içiciliğinden de korunması gerektiğini belirtti.

Yapılan bir çok araştırmada sigara içen ya da pasif sigara içiciliği olan gebeliklerden doğan bebeklerin çok erken prematüre doğduğu  yada çok düşük doğum ağrılıklı doğdukları gösterilmiştir. Sigaranın gebeliğe etkilerinden diğerleri aşağıda sıralanmakta

  • Ani Bebek ölümü sendromu ( daha ayrıntılı bilgi için BEBEĞİNİZİN GÜVENLİ UYKUSU )
  • Öğrenme problemleri
  • Solunum yolu bozuklukları
  • Erişkin döneme uzanan süreçte kalp hastalıkları

Doğumdan sonra da bebek sigara dumanına pasif maruz kaldığında sık solunum yolu enfeksiyonları , sık orta kulak enfeksiyonları, bronşit, zatürre, azalmış akciğer kapasitesi , astım gibi bir çok hastalığa yakalanabilir .

Küçük çocukların sigara maruziyeti ayrıca bu çocukların ev dışına fazla çıkamaması dolayısıyla daha çok maruz kalacağı ve zaten zayıf olan akciğerlerinin ev ortamında oluşan sigara tozundan daha çok etkileneceği nedeniyle daha tehlikelidir.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00