Çocuk Gelişimi

Bebeğinizin Güvenli Uykusu

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU

Ani bebek ölümü sendromu , 1 yaş öncesinde çeşitli nedenlerle ve bir çoğuda önlem alınabilecek nedenlerden dolayı bebeğin uykuda ölmesi durumudur.

Ani Bebek Ölümü Sendromu ( ABÖS )Nedir ?

ABÖS ani bebek ölümü sendromu olarak bilinir. Bir yaşından küçük bebeklerde nedeni açıklanamayan ölümler olarak tanımlanır. Bazı kimseler ABÖS’e “beşik ölümü” diye de bahsederler. . Ancak ABÖS de beşikler ölüm sebebi değildir.

ABÖS hakkında Neler Biliyoruz ?

ABÖS hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte bilinen bazı özellikler şunlardır.

 Bebekler sırtüstü yatmalılar : Bebekler sırtüstü yattıklarında yüzüstüne göre daha güvenilir uyumaktadırlar. Yüzüstü yatan bebeklerde ABÖS den ölüm riski artmıştır.

 Yatak Yüzeyleri : Yatak yüzeylerinin çok yumuşak olması ABÖS riskini arttırıyor.

Her uyku zamanı önemlidir : Genellikle sırtüstü yatan bebekler bile olsa kısa gün içi kestirmelerde dahi yüzüstü yatmak ABÖS riskini arttırmaktadır. Bunun hem gün içi hem de gece uykularında bebeklerin sırtüstü yatmalarına dikkat edilmelidir.

ABÖS e bağlı Ölümleri Azaltma İçin Neler Yapılabilir ?

Burada ABÖS e bağlı ölümleri azaltmada yardımcı 10 öneri sunulmuştur .

  1. Her zaman gece ve gündüz uykularında onların sırtüstü yatmalarını sağlayın . Sırtüstü pozisyon çok güvenilirdir ve her uyku döneminde sağlanmalıdır.
  2. Bebeklerinizi sert zeminli beşik ve yataklara yatırın . Hiçbir zaman yastık , battaniye ve uyku tulumu gibi yumuşak yüzeylerde uyutmayın.
  3. Bebeklerin yatakları içinde yumuşak oyuncaklar , ve diğer objeler olmamalıdır. Yastık, battaniye , yorgan , uyku tulumu kullanmayın . Bebeğinizin uyku alanından diğer yumuşak objeleri çıkartın.
  4. Bebeğinizi etrafında ve ev içinde sigara içmeyin . Doğum öncesi ve sonrası bebeğinizin sigaraya maruz kalması ABÖS riskini arttırmaktadır .(Gebelikte Sigara İçiminden Uzak Durulmalı yazısını öneririz)
  5. Bebeğinizin uyku yeri kendi yatak odanıza yakın olmalı , ancak kendiniz ve evdeki diğer kişilerin yatak odalarında farklı br yerde olmalı. Bebeğiniz yatak dışında kanepe, sandalyede yatırmamalısınız .Erişkinler ve diğer kişilerle (kardeşler ) birlikte uyumamalı .
  6. Bebeğiniz uyurken temiz bir emzik verebilirsiniz. Ancak bebeğiniz emzik istemiyorsa onu zorlamayın . ( Eğer bebeğinizi emziriyorsanız onun 1 aylık olmasını bekledikten sonra emzik kullanmaya başlamanız daha doğru olur )
  7. Bebeğiiniz uykusunda fazla sıcak tutan giysiler kullanmayın. Bebeğinizin gece kıyafetleri hafif olmalı, oda ısısı ise bir kendinizin rahat ettiği bir ısı onun içinde uygun olacaktır.
  8. ABÖS riskini arttıran ürünlerden uzak durun.
  9. ABÖS riskini azaltmak için ev monitörü kullanmayın. Ev monitörleri ABÖS riskini azaltmaz.
  10. 10.Bebek uyanıkken ve birisi onu izlerken bebeğinizin karnının üzerrinde durmasına izin verin. Bebeğinizin beşikteki yönünü her hafta değiştirmeniz önerilmektedir.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00