in

Aşı Takvimi Bebek Ve Çocuklar İçin Güncel Bilgiler

Bebek Ve Çocuk Aşı takvimi

Aşı takvimi her ülkenin ihtiyaçlarına ve hastalık sıklıklarına göre belirlenir.

Sağlık Bakanlığı Rutin Aşı Takvimi

Aşılar sayesinde çocuklarımız artık, suçiçeği, kızamık, hemofilus influenza, tetanoz, verem, polio gibi hastalıklara karşı hiç yakalanmıyor. Aşağıda gördüğünüz tablonun hem sol sütununda aşı isimlerinin olduğu bölgede hem de tablonun altında aşıların üzerine tıkladığınızda ilgili aşı ile en geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Aşı takvimi olarak aşağıda sağlık bakanlığı takvimini görmektesiniz.

Aşı Yan Etkileri

Aşıların bazı önemsiz yan etkileri olabilir. Aşıların yan etkilerinden en çok ateş görmekteyiz. Aşıların yan etkileri ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiye Aşı Sonrası Yan Etki Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ? yazımızdan öğrenebilirsiniz. Aşı yan etkileri aşıların faydaları karşısında hiç önemsenmeyecek kadar az bir öneme sahiptir.

Sağlık Bakanlığı Güncel Aşı Takvimi

(telefonunuzu yan tutarak daha iyi inceleyebilirsiniz)
DOĞUM
1. AYIN SONU
2. AYIN SONU
4. AYIN SONU
6. AYIN SONU
12. AYIN GÜNÜ
18. AYIN SONU
24. AYIN SONU
İLKÖĞRETİM 1. SINIF
İLKÖĞRETİM 8. SINIF
Hepatit BIIIIII
BCG (Verem)I
DaBT – İPA – HibIIIIIIR
KPAIIIR
KKKIR
DaBT – İPAR
OPAIII
TdR
Hepatit AIII
Su ÇiçeğiI

Aşı takvimi, sağlık bakanlığı güncel aşı takvimi sayfasında aşılar ile ilgili en yeni bilgileri ve değişiklikleri öğrenebilirsiniz.

DaBT – İPA – Hib : Difteri, Aselüler, Boğmaca, Tetanoz,  İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip b aşısı (Beşli Karma Aşı)

KPA : Konjuge Pnömokok Aşısı

Not: Pnöomkok aşısı Ocak 2019 doğumlu çocuklardan başlanarak , artık 6 aylık iken uygulanmamaktadır. Pnömokok aşısı artık 3 doz ile tamamlanmış olmaktadır.

KKK : Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı

DaBT – İPA : Difteri, Aselüler, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı (Dörtlü Karma Aşı)

OPA : Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı)

Td : Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı

Tablodaki R (Rapel) harfi Pekiştirme Aşılarını ifade etmektedir.

Özel aşılar

Özel aşı takvimi olarak artık ne mutlu ve çocuklarımız o kadar şanslı ki devletimiz bir çok özel aşıyı rutin aşı takvimine koymayı başardı. Sadece iki aşı özel aşı olarak isteğe bağlı yapılmakta. Bu aşılar meningokok menenjiti hastalığına karşı koruyan Meningokok aşısı ve Rotavirus ishaline karşı koruyan rotavirüs aşısıdır.

Menenjit ile ayrıntılı bilgiyi Menenjit Nedir yazımızdan okumanızı tavsiye ederiz.

Menenjit aşısı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi meningokok aşısı sayfamızdan,, rotavirus aşısı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ise rotavirüs aşısı sayfamızdan alabilirsiniz. Sağlık bakanlığı aşı takvimi ve özel aşıların takvimini doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Aşı Karşıtlığı

Aşı karşıtlığı ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada  da mevcut. Ancak tüm sağlık uzmanları, çocuk doktorları aşıların hayat kurtarıcı olduğu konusunda hem fikir. Aşılar ve aşı yan etkileri hiçbirimizin yavrusunda bir sıkıntı yarattığına dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Aşıların etki mekanizmaları, aşıların yan etkileri ve aşılar ile ilgili daha birçok ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki sayfalardan inceleyebilirsiniz.

En ayrıntılı bilgiyi sağlık bakanlığı aşı sayfasından öğrenebilirsiniz.

https://asi.saglik.gov.tr/

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Stor Ve Jaluzi Perdelerin İpleri Çocuklar İçin Tehlikelidir

10 Hafta Gebelik: Gebelik 10. Hafta