Gebelik

Hamilelik Planlama – Gebe Kalmak İstiyorsanız Yapmanız Gerekenler

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Artık kararınızı verdiniz ve hamilelik planlama, gebe kalma konularında ne yapmalıyımı araştırıyorsunuz. Güzel bir prenses ya da  bir prens’e sahip olmak istiyorsunuz. Ancak bir kaç deneme sonrası hamile kalmadıysanız, yavaş yavaş ümitsizliğe kapılmaya başlamış olabilirsiniz. Hatta bu zamanla yerini daha ciddi sorulara ve paniğe de bırakabilir.

Sakın endişelenmeyin ! Muhtemelen günlük stresler, koşuşturmacalar, kafanıza takılan sorunlar, düzensiz beslenme ve ilişkinin yumurtlama döneminde olmaması gibi sebepler nedeniyle hamile kalamıyor olabilirsiniz. Size hamile kalmak istiyorsanız doğurganlığınızı artıracak bir kaç tavsiyemiz olacak:


1 ) Doğru Yumurtlama Dönemi : Öncelikle yumurtlama döneminizi doğru olarak bilip bilmediğiniz ile işe başlayalım. Diğer etkenler bir yana, yumurtlama gerçekleşmediyse sonuç almanız imkansızlaşır. Bunun için hazırlamış olduğumuz Yumurtlama Dönemi Hesaplama Aracımızı kullanabilirsiniz.

2 ) Düzenli Beslenme : İyi bir beslenme alışkanlığı, sağlıklı bir vücut ve doğurganlık demektir. Beslenme programınıza yeterince protein, demir, çinko, vitamin C ve D vitamini eklediğinizden emin olun. Çünkü bu besinlerin eksiklikleri regl döneminizin uzamasına ve düzensiz oluşuna neden olur. Et, balık, az yağlı süt ürünleri, yumurta ve fasulye gibi protein açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmayın.

3 )  Kafeine Dikkat : Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız kafeini kesmeyi de düşünmelisiniz. Bu konudaki bilimsel çalışma sonuçları çok çeşitli olmakla birlikte genel kanı kafeinin kadın hormon dengelerini etkilediği yöndedir. Sonuç olarak hamilelik düşünüyorsanız ve bir kahve bağımlısıysanız biraz ara vermenizde fayda olacaktır. Ya da en azından günlük 200 mg. ile sınırlayabilirsiniz.

4 ) Kilonuza Dikkat Edin : Aşırı vücut yağı, sağlığınıza getirdiği diğer risklerin yanı sıra, yumurtlamayı bozan belirli hormonların aşırı üretilmesine neden olabilir. Yumurtlama dönemleriniz düzenli olmayabilir, daha az yumurtlayabilirsiniz ve hamile olma şansınızı düşürürsünüz. Hem gebe kalmak, hem de sağlıklı bir gebelik süreci için şimdiden düzenli bir egzersiz programına başlamak faydalı olacaktır.

5 ) Kimyasallardan Uzak Durun : Üstelik sadece siz değil, kocanız da !  Burada kastettiğimiz kimyasallar, sağlıklı beslenme kapsamında uzak durmanız gereken kimyasallardır. Bitkileri tehdit eden yabani otları öldürmek için kullanılan pestisit ve herbisit adı verilen kimyasallar hem eşinizin sperm üretimini düşürecek hem de sizin yumurtalık fonksiyonunuzu bozarak yumurtlama döngünüzü değiştirecektir. Düzensiz adet şikayetlerinin ne kadar çok rastlanılan bir durum olduğuna şaşırırsınız. Mart 2015 tarihli Human Reproduction (İnsan Üreme) raporunda yayınlanan bir çalışmada, pestisit etkisinde kalmış gıdaları tüketen erkeklerin daha düşük sayıda ve daha düşük kalitede sperme sahip oldukları gözlenmiştir.  Dolayısıyla, hamile kalmayı düşünüyorsanız, organik meyve ve sebzeleri tüketmenizin, yiyeceklerinizi dikkatlice yıkamanızın önemli olduğunu unutmayın.

6 ) Sükunetinizi Koruyun : Stres hayat enerjiniz ile birlikte doğurganlığınızı da azaltan sebeplerin başında gelmektedir. Hamile kalmaya çalışan 401 çift üzerinde yapılan inceleme neticesinde stres beliteçleri yüksek olan kadınların düşük olan kadınlara oranla % 29 daha düşük gebelik olasılığı olduğunu gösteriyor. Meditasyon ve yoga gibi gevşeme teknikleri ile stresi yenmeniz mutlu bir anneliğin de başlangıcı olabilir…

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00