in

Linea Nigra Nedir

linea nigra gebelik lekesi

Gebelik çizgisi ya da daha çok bilinen adıyla Linea Nigra, karın bölgesinde oluşan koyu renkli düz çizgiye denilir. Bu çizgi daha önceden de olabilir ama fark edilmeyecek kadar açık renkli olabilir. Gebelik öncesi farkedilen beyaz çizgi formuna linea alba denilir. Linea Alba , gebelik boyunca koyulaşıp, karın üst kısmından pubis bölgesine kadar uzanan kahverengi – siyah arası renk değişimine uğrar. Gebelik çizgisi ya da diğer adıyla Linea nigra gebelik sonuna kadar gittikçe koyu renk halini alır. Genellikle gebeliğin 5. ayından itibaren görülmeye başlasa da daha erken gebelik haftalarında da belirginleşebilir.

Linea Nigra gebeliğin bir parçası olarak düşünülebilir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bebek gelişirken oluşan hormon dengesizliklerinin bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Başka bir teoriye göre ise melatonin stimülan hormonun gebelik boyunca plasentadan salınması nedeni ile olduğu da düşünülüyor. Bu hormonun ayrıca memede areola denen koyu renkli halkanın da siyahlaşmasına neden olduğu düşünülüyor.

Gebelik Çizgisinin Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapabiliriz ?

Gebelik çizgisinin oluşumun önlemek için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bu durum gebeliğin doğal bir parçası olarak kabul etmeniz gerekmektedir. İyi haber , doğumdan kısa bir süre sonra bu çizgi kendiliğinden kaybolmaktadır.

Yazan Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir .

Muayenehane Adresim : Altay Mahallesi, Söğüt Cd. No:12/5 Erland Residence Eryaman /Ankara

Tel: 0 (312) 283 26 91

Bal Arılarından Gelen Sağlık: Propolis

Viral Enfeksiyon Tedavisinde Semptomları Azaltmak İçin 5 yöntem