Çocuk Gelişimi

Montessori Eğitimini Evde Uygulayın!

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

Montessori Eğitimi

Zihinsel engelli çocuklarla çalışmalar yapan Doktor Montessori çocukların tedavisinin tıpta değil eğitimde olduğunu öne sürmüştür. Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori Eğitimi sisteminde çocuğun ilgi alanlarına uygun bir eğitim alması amaçlanmaktadır. Montessori eğitiminde çocukların nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığı tespit edilir. Bu doğrultuda ilgi alanları tespit edilen çocuklar özgür seçimler yapmaya yönlendirilir.
Montessori eğitimi için özel okullar var ama bugün size aslında birkaç basit değişiklik ile bunu evde de uygulayabileceğinizi anlatmak istiyorum.
Bağımsızlık ve kendine güveni aşılamak Montessori yaklaşımının temelidir. Dikkatle tasarlanmış sınıflar, öğrencilerin kendilerini ve çevrelerini önemseme de yetkinlik kazanmalarını sağlar. Ve “ben kendim yaptım!” gururu ile çocuklar çok mutlu olurlar.
Montessori Eğitimini ilkelerini evinize getirmeniz, çocuğunuzun okulda öğrendiklerine bir köprü oluşturabilir.

montessori eğitimi

Lokantalarda Bırakın Çocuklar Sipariş Etsin

Küçük bir masada oturmak bir çocuk için aslında hem bağımsızlık hem de öz disiplini teşvik eder. Çocuklar neye ihtiyaç duyduklarını ve nerede olduklarını emin olun bilirler.Çocukların kendilerini bu tarz ortamlarda yönetmelerine izin vermeniz çok önemlidir.

Ve şu maddelere göz atın;

1-) Çocuklarınızın kıyafetleri için onlara alçak raflar veya çekmeceler sağlayın;böylelikle kendi kıyafetlerine karar verebilirler.
2-) Çocuğunuzun lavaboya ulaşabilmesi için banyo ve mutfakta küçük basamaklı bir tabure bulundurun.
3-) Düşük raflarda oyuncak ve oyunları düzenleyin.Böylece kendi oyuncaklarını seçebilirler.
4-) Çocuğunuzun doğru beslenmesi için sağlıklı yiyecek ve içecekleri alçak kiler rafına koyun.
5-) Bardakları çocuğunuzun ulaşabileceği yerlere bırakın – döktükleri zaman temizlemeleri için bir süngerle birlikte bırakın.

Montessori Eğitimi

Gerçek Hayatı Öğrensinler

Montessori öğrencilerine kendileri ve sınıfları ile ilgilenmeleri ve başkalarına yardımcı olmaları öğretilir. Çocuklar bu yüzden masaları yıkıyor, rafları düzenliyor, kendi yemeklerini hazırlıyor ve küçük çocuklara yardımcı oluyorlar. Gerçek yaşam becerilerine hakim olmanın yanı sıra, kendilerini topluluğun değerli üyeleri olarak görmeye başlıyorlar.
Çocuğunuzun evdeki yardımlarına küçük ödüller koyabilirsiniz.Çocuklarınızın her görevi kendine güvenini ve özgüvenini arttırır.

Örneğin küçük çocuklar; sebzeleri soyabilir, kıyafetlerini katlayabilir, çoraplarını eşleştirebilir ve evcil hayvanlarına bakabilirler.Ve ergenler iseaile yemeğini hazırlayabilir, küçük kardeşlerine kitap okuyabilir, bilgisayar bakım ve ev onarımına yardımcı olabilir ve kendi banka hesaplarını yönetebilirler.

Konsantrasyonu Yükseltin

Okuma,odaklanma ve konsantre olma becerisi, öğrenme için önemli etkenelerden biridir.Çocuğunuzun konsantrasyonunu, ilgisini çeken şeyleri gözlemleyerek geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Onu keşfetmesi için araç ve malzemelerle donatın ve kesintisiz çalışmasına izin verin.
Çocuğunuzun çeşitli ortamlarda verdiği yanıtları gözlemleyin onlara sorular sorun ve gerektiğinde ayarlamalar yapın.

İç Motivasyon

Çocuklar, çalışmalarında kendilerine ait bir değer hissettikleri zaman daha istekli olurlar. Bazı ebeveynler ödülleri motivasyon olarak kullanırlar, ancak sadece içten gelen gurur ve zevk kalıcı ve anlamlı etkilere sahiptir.
Montessori eğitimini uygulayan öğretmenler, her çocuğun kişisel başarı duygusunu beslemeye odaklanıyorlar. Övgü bile, işin sonucu olmaktan ziyade, bir çocuğun çabalarını kabul etmek için tasarruf edilir.

Çocuğunuzunu çabaları için teşvik ve takdir ifade ederek, öğretmenleri gibi – onun yaşamına hizmet edecek içsel bir motivasyonun yetişmesine yardımcı olursunuz.

 

Montessori eğitiminin faydaları ile ilgili diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00