Okul Çocuğu

Montessori Eğitimi’nin Faydaları

Sudaay Tat CS İçerik Editörü

No Comments

 

montessori-egitimi

Montessori Eğitimi

Montessori eğitimi, çocuklara, öğrenmenin yaşamak için bir amaç olduğunu gösteren ve çocuklara yetkin,sorumlu,saygılı vatandaşlar olarak dünyaya adım atma fırsatın sunan bir programdır.

Bu eğitimde her çocuk benzersiz bir birey olarak değerlenir. Montessori eğitimi, çocukların farklı şekillerde öğrendiklerini kabul eder ve bu yüzden tüm çocuklara farklı öğrenme stilleri barındırır. Öğrenciler, her biri kendi hazırladıkları programda ve her biri müfredata hazır olarak, öğretmen tarafından yönlendirilirerek aslında bireyselleştirilmiş bir program ile öğrenmeye başlarlar.

Montessori Eğitiminin Hedefleri

Erken yaşlarda öğrenmeye başlayan Montessori öğrencileri, düzen, koordinasyon, konsantrasyon ve bağımsızlıklarını geliştirir. Sınıf tasarımları, materyalleri ve günlük rutinleri,çocukların kendilerini keşfetmelerine yardımcı olur.

Öğrenciler şefkatli bir topluluğun parçasıdır. Farklı yaş gruplarından oluşan sınıflar vardır. Daha büyük öğrenciler, mentor ve rol modelleri olarak daha küçük olanalrına destek olurken bu küçük çocuklar ise bu yollarla güven kazanırlar. Öğretmenler ise sevgi dolu ve barışçıl tutumları ile çocuklara örnek olurlar.

Montessori öğrencileri sahip oldukları sınırlar içinde özgürlüğün tadını çıkarırlar. Öğretmenler tarafından belirlenen parametreler içinde çalışmak, öğrencilerin öğrenme odaklarının ne olacağına karar vermede yardımcı olurlar. Bu eğitim ile çocuğun merakı ve ilgisi artar, yaşam boyu sürdürülebilir hale gelir.

Öğrenciler hergün yeni bilgilere sahip olurlar. Öğretmenler, öğrencilerin kendi sorularına cevap verebilme yeteneklerine sahip olduğunu belirtirler. Ayrıca öğrenciler olgunlaştıkça,yaptıkları işlere eleştirel bir şekilde bakmayı öğrenir ve hatalarını tanımak, düzeltmek ve öğrenmek konusunda ustalaşırlar.
Sorgulama özgürlüğü sayesinde Montessori öğrencileri kendinden emin, kendine güvenen çocuklar haline gelirler. Eleştirel düşünebilir, işbirliği içinde çalışabilir ve cesurca davranabilirler.

Montessori eğitimi hakkındaki diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00