Gebelikte 6. Hafta

Gebelikte 6. Hafta

Dört ile yedinci haftalar arası çoğu kadının hamile olduğunu keşfettikleri zamandır.

Hamilelik nasıl hesaplanır?

Hamileliğin hesaplanması konusunda kafa karışıkları olabilir. Kadınların çoğu, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilmediği için gebelik, son adet döneminin ilk gününden (SAT) belirlenir. Bu hesaplama yöntemi ile hamileliğiniz yaklaşık 40 hafta sürecek.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Bazı hamile kadınlar bu haftalarda birkaç kilo aldıklarını fark edebilirken, bazıları kilo vermiş bile olabilirler. Göğüslerinizde hassasiyet, uçlarının koyulaşması ve şişlik gibi değişiklikler fark edebilirsiniz.
Hamilelik sırasında sık görülen mide ekşimesine de başlayabilir.
Bazı kadınlar hamilelik sırasında hafif kanama yaşamaktadır. Bu lekelenme (tuvaleti kullandıktan sonra tuvalet kağıdında veya iç çamaşırında görülen) hafif kramp ile birlikte olabilir. Bu her zaman bir endişe nedeni değildir. Ancak, lekelenmeyi izlemek ve ilk randevunuzda doktorunuza bildirmek iyi bir fikir olabilir. Kanama normal bir adet dönemi gibi ağırlaşırsa veya kramplar normal dönemdeki kramplardan daha kötü ise doktorunuza danışabilirsiniz. Bu bir düşük yapmış olmanın işareti olabilir.

Bebeğinize neler oluyor?

Akciğer, çene, burun ve damak gelişimi başladı. Artık el ve ayak tomurcukları, parmak ve ayak parmakları haline gelecek olan ağ-benzeri yapılara sahip. Beyin kendi kompleks kısımlarını tamamlamaya devam ediyor. Artık vajinal ultrason ile, sesli bir kalp atışı duyabilirsiniz.

Bebeğin ne kadar büyük?

Bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 19.05 mm’dir.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Kan grubunuzun ve eşinizin kan grubunun bilinmesi hamilelik sırasında önemlidir.
Her bir kişinin kanı dört ana tipten biridir: A tipi, B tipi, AB Tipi ve 0 Tipi. Kan tipleri, kan hücreleri üzerindeki antijenler tarafından belirlenir. Antijenler, bağışıklık sisteminden bir tepkiye neden olabilen, kan hücrelerinin yüzeyindeki proteinlerdir. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki bir protein türüdür. Rh faktörü olan çoğu insan Rh-pozitiftir. Rh faktörü olmayanlar Rh negatiftir. Kan tipinizi bilmek önemlidir, çünkü anne Rh-negatif ve bebek Rh-pozitif ise komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Bazı kadınlar doğum öncesi vitaminlerinin midelerini rahatsız etmesinden şikayet ediyor. Eğer bunu yaşarsanız, vitaminlerinizi yiyeceklerle beraber veya gece yatmadan önce almak yardımcı olabilir. Doğum öncesi vitamininizi tolere etmede sorun yaşamaya devam ederseniz, vitaminlerinizi kullanmayı bırakmadan doktorunuza danışın.

Baba adayı için ipuçları

Partneriniz sabah bulantılarıyla boğuşuyor olabilir ve siz kendinizi tamamen çaresiz hissedebilirsiniz. Ancak, annenin ilk trimesterde sık görülen bulantı ve kusma ile başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Ev içerisinde yapabileceğiniz yemek pişirmek, mutfak temizlemek, mutfak alışverişini yapmak ve çamaşırları yıkamak partnerinizin işlerini kolaylaştırmak açısından yararlı olabilir.

 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *