Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Bebekleri En Sık Ağlatan 7 Neden

Bebekler neden ağlarlar, bazı bebekler çok, bazı bebekler çok ağlar. Ağlayan bebek, nedenini anne ve babalar için özellikle de ilk zamanlar anlamak çok zordur. Zamanla , bebeğin davranışlarından ve belki de ağlama şeklinden neden anladığını anlayabilirsiniz .

İşte bebeğinizin neden ağladığını anlamanız için ip uçları :

1) Açlık
Açlık bebeklerin ağlama nedenlerinden en önemlisidir. Açlık belirtileri belirtilerini bilmek önemlidir. Ellerine ağzına götürebilir, dudaklarını emmeye başlayabilir  

2) Gaz
Bebeğiniz beslendikten sonra ağlamaya devam ediyorsa, ağlama nedeni gaz olabilir. Tek ihtiyacı gazını çıkarmaya yardımcı olmaktır.

3) Karın ağrısı
Gaz dışında bazen özellikle dışkılamadan önce karın ağrısı olabilir. Karın masajı rahatlatabilir.

4) Kirli bez
Bebekler bezleri kirli olduğunda rahatsız olurlar. Kontrol etmeniz gerekebilir.  

5) Tahriş                                                                                                     

Fark etmediğiniz küçük şeyler bebeğinizi rahatsız edebilir. Sert giysi elbiseler, düğme, elbise etiketleri, parmağına sarılmış saç parçası gibi şeyler onu rahatsız edip, ağlamasına neden olabilir.  

6) Ortam Isısı                                                                                           

Bebekler çok soğuk veya çok sıcak olduğunda ağlarlar. Kolay bir kural: bebeğinize kendi ihtiyacınızdan bir kat daha fazla kıyafet giydirebilirsiniz.

7) Sadece sizinle birlikte olmak isteyebilir
Bebekler  sarılmaya ihtiyaç duyarlar. Sarılarak onların kendilerine ve size güveni artar. Sizinle beraber olmak rahatlatabilir.  

Ağlamasının nedenini her zaman anlayamazsınız, ancak yine de bebeğinizin ağlama melodisini yeterince dikkatli dinlediğinizde zamanla neden ağladığını algılamaya başlayabilirsiniz.  

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91