Beynin Embriyonik Gelişimi:

Beynin Embriyonik Gelişimi

beyin2-embriyo

Beyin ve omurilik ektodermden gelişir. Sinir sistemini oluşturan nöral ektoderm sonrasında, nöral plak sonrasında nöral tüp oluşturur.

Nöral tüpün merkezi içi boş alanı Nöroepitel ile çevrilidir. Sinir duvarında büyüyerek nöron dönüşümü başlar. Daha sonra nöral tüp ventriküler ve subventriküler bölgelere bölünür.

Nöral tüp ve nöral tüpün genişlemesi, tüp ve eşkenar dörtgen (Hindbrain). Mesensefalon, mesensefalonun yükselişini ve ritmini ve eşkenar dörtgenini verir.

Gelişen nöronlar Nörolojinin, nörolojinin, aksonal ve dendritik büyüme fonksiyonunun son gelişimi

Beynin Anatomik Yapısı ve İşlevi:

Beyin bir sistemdir. Milyarlarca nöron ağı. Beyin koordinatları beynin temel işlevleridir. Homeostaziden sorumludur ve iskelet kaslarımızı izler. Beyin aynı zamanda düşüncelerimizden, bilinçten ve duygularımızdan da sorumludur. Kafatası kemikleri, kafatası kemikleri de dahil olmak üzere bir sinir kreti. Beyin ve yapıları karmaşık, çok aşamalı bir süreçtedir. Embriyonik beyin gelişiminin kilit aşamaları açıklanmaktadır.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91