Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Çocuklar Spora Ne Zaman Başlamalılar ?

8-10 Yaşlarına kadar futbol , basketbol gibi yarışmalı – rekabetçi sporların yapılması önerilmez. Çocuklarımız fiziksel ve zihinsel olarak tam olarak hazır olduklarında yarışmalı sporlara başlamalılar . Çünkü onların bu gibi sporlara vücut olarak hazır olmadıkları zamanlarda başlatmak onların hayal kırıklığı ve strese uğramalarına neden olabilir.

8 yaşın altındaki çocuklar özgürce oyun oynamak , araştırma yapmak, koşmak, topa vurmak, zıplamak, yüzmek gibi istekleri vardır. Bu gibi temel becerileri kazanmış çocuğumuzun bir üst basamağa geçmesi daha uygundur. Anne babalar çocukları ile eğlenceli şekilde vakit geçirerek onların bu gelişimlerine katkı sağlayabilirler.

8-10 yaş arası çocuklarımız onların bireysel gelişimini destekleyici olan yarışmalı sporlara katılmaya başlayabilirler.

11-12 yaş arası çocuklar Bu yaş grubunda hem spordan keyif alırlar. Hemde yarışmalı sporlarıda yapmayı hoşlanırlar

Çocuklar ve gençler bu yaşlarda kazanma için neler yapılması gerektiğini öğrenirler .

Liderlik fırsatlarını ilk yakalayabilecekleri dönemlerdir.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91