Okul Çocuğu

Çocuklarda Kahvaltı Alışkanlığının Önemi

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Hızlı büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarımızın , günlük işleri belki bir erişkinden daha fazladır . Bunların bir kısmı mental , bir kısmı fiziksel efor gerektirmekte. Bir de çocuklarımızın büyüme ve gelişmelerini de sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı kahvaltı saati günün en önemli beslenme saatidir.

Gece boyunca çalışan vücudumuz uykuda; protein , yağ gibi besin ögelerini harcamaya devam etmektedir. Çocukların kahvaltılarını yapmaması o gün için gerekli olan besin , vitamin , mineralden yoksun bir şekilde güne başlamasına neden olmaktadır. Gerekli besinleri geceden tüketmiş olan vücudumuz gün içindeki aktiviteler için gerekli olan enerjiyi de kendi depolarından kullanmaya çalışacaktır.

Yeterince kahvaltı yapan çocuklar yürüyüş , ders dinleme , yazı yazma , okuma , hatırlama ve problem çözme gibi aktiviteleri daha iyi yapacaktır. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda ise bu aktivitelerde zorluklarla karşılaşacaklardır

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu doğrudur.Çünkü sabah kahvaltısını düzenli şekilde yapan çocukların diğer öğünlerde de iştahları iyi olmaktadır . Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları kolaylaşmaktadır . Bu şekilde sağlıklı kiloda olmaları da kolaylaşmaktadır. Kahvaltı yapan çocuklarda obezite , kalp hastalığı , şeker hastalığı riskleri daha az olmaktadır.

UNUTMAYALIM

  • Okul başarısı düzenli kahvaltı yapanlarda yapmayanlara göre daha yüksektir
  • Kahvaltı yapmayanlar göre duygusal olarak dah sağlıklı olurlar
  • Daha az abur cubur , sağlıksız besin ve sağlıksız yağlı gıdalar yiyeceklerinden dolayı kiloları daha sağlıklı olur.
  • Çocukları kahvaltıya alıştırmanın en önemli yöntemi , anne , babalarında kahvaltılarını onlarla beraber yapmalarından geçmektedir.

Anne ve babalar için bir hatırlatma da da bulunmak istiyorum , son çalışmalara göre , erişkin erkeklerde düzenli olarak kahvaltı öğününün atlanması , kahvaltı yapan erişkinler göre ;  koroner arter hastalığından dolayı ölüm riskinin % 27 oranında arttığı gösterilmiş.

 

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00