Çocuk Gelişimi

Çocuklar Yeterince Lifli Gıda Alıyor mu ?

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Günümüz beslenme alışkanlıkları maalesef çocuklarımızı da kötü etkiliyor. Anne , babalar çocuklarının uzun süredir geçmeyen kabızlık , zor dışkılama şikayetleri bulunuyor.

Kabızlığın en önemli nedenlerinden birisi yetersiz lifli gıdalar ile beslenmedir.

Fibre-rich foods. All these foods are high in insoluble fibre, the portion of plant foods that cannot be digested by the body. Insoluble fibre absorbs water, thereby helping the passage of other foods and waste products through the gut.

Lifli gıdaları en kolay günde 5 çeşit sebze ve ya meyve yiyerek karşılayabilirler. Bu şekilde hem sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanılır , hem de gastrointestinal sistemle ilgili çok önemli fonksiyonlara yardımcı olan liften de yeterince zengin beslenilmiş olacaktır.

Bir çocuğun günde ne kadar life ihtiyacı vardır sorusunun cevabı ise yaşına 5 ekleyerek bulabilirsiniz. Yani 3 yaşındaki bir çocuğun günlük 8 gram lif alması gereklidir.

Lif Neden Önemlidir ?

Lif sindirim sisteminin hareketlerinin düzenli olmasında çok önemli fonksiyonları vardır. Diyette bol lif olması kabızlıktan koruyacaktır. Lifli gıdalar ayrıca iyi birer besin kaynağı olduğu için , içeriğindeki vitaminler ileriki yaşlarda gelişebilecek kalp hastalıkları , çeşitli kanser tiplerinden ve obesiteden de koruyucu etkileri olacaktır.

Liften Zengin Gıdalar Hangileridir ?

  • Meyveler
  • Sebzeler
  • Bezelye
  • Kuruyemiş
  • Fasulye
  • Tam tahıllı veya tam buğday ekmeği

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00