Çocuk Gelişimi

Dişler Ne Zaman Çıkar, Diş Gelişim Süreci

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Bebeğiniz doğmadan önce diş etlerinde diş tomurcukları gelişiyordu. Daha doğmadan dişler oluşmaya başladı. Doğumdan sonra da yolculukları devam etmekte. Bu yazıda bebeklerin diş çıkarma dönemlerini anlatıyoruz. Her bebek için diş çıkarma dönemleri farklı olabileceği unutulmamalıdır. Bazen 3 aylık bir bebeğin dişini çıkarması normal iken, bazen 1 yaşında bile dişini çıkarmamış olabilir. Hatta bezen bebekler dişle bile doğabilir.

Bebekler diş çıkarmaya başlamadan bir kaç ay önce ağız sulanmaları başlar. Bu sulanmalar bazen çok aşırı bile olabilir. Aşağıda yaklaşık olark diş çıkarma dönemlerini okuyabilirsiniz.

Bebeklik Dönemi

4-7 ay arası
Diş çıkışı başlar. Bebeğinizin diş etleri şişmiş olabilir ve dişlerin diş etlerinden geçtiği bölgeler kızarmış olabilir. Alttaki iki orta diş (alt orta kesici diş) genellikle patlak veren ilk dişlerdir.

8 ila 12 ay
Üst orta dişler (üst orta kesici dişler) ortaya çıkar.

9 ila 16 ay
Orta dişlerin hemen üst ve alt dişleri (alt yanal dişler) görünür.

13 ila 19 ay
İlk molarlar (arka dişler)  aynı anda altta ve üstte gelir. Bu dönemden sonra bir çok diş peş peşe sürekli olarak gelmeye başlar. Çocukların bu dönemdeki huzursuzluklarının bir nedeni de bu sürekli yeni diş çıkma durumudur.

16-23 ay
Köpek  dişleri olarak adlandırılan keskin, sivri dişler üstte ve altta ortaya çıkar.

23 – 31 ay
İkinci molar dişler çıkmaya başlar.

Okul öncesi  


25 – 33 ay                                                                                                                                       Üstteki ikinci molarlar, alttaki molarlar alttaki molarlardan hemen sonra gelir.
3. yaşta 20 dişi çıkmış olur. 6 yaşına kadar çocuğumuzda yeni diş çıkımı olmaz. Bu dönemde çene kemikleri büyür, dişler arası boşluklar oluşmaya başlar. Kalıcı dişler daha büyük olacağı için bu alanlar genişlemeye başlar.  


Büyük çocuk

6 ila 12 yaş
Bu yaş döneminde çocuğunuz dişlerini kaybetmeye başlar. Sürekli ağızında boşluklar oluşup, sonra tekrar buralar dolmaya başlar. Dişler genellikle çıkmaya başladıkları gibi aynı sırada dökülmeye başlayacaktır. Önce alt iki dişi çıkacaktır. Yine de  dişleri herhangi bir sırada da dışarı düşebilir.

Orta dişler genellikle (6 ila 7 yılda) ilk gidenler olmakla beraber, bundan sonra molarlar ( arka dişler) her zaman kaybolabilir, ancak muhtemelen 9 ila 12 yıl arasında kaybedilecektir.


12 yaş sonunda .ocuğunuzda 28 kalıcı, yetişkin diş seti var.  

Çocukluk Döneminde Diş Gelişimi İle İlgili Önemli Konular :

Bebeğiniz 13- 14  aylıkken bir diş filizlenme belirtisi göstermiyorsa, doktorunuzla  görüşmeniz doğru olacaktır. Ancak panik yapmayın: Bazı çocuklar için dişler biraz geç gelmeye başlıyor , ancak yine de akranlarına yetişiyorlar.

Görseller : Pixabay

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00