Çocuk Gelişimi

Viral Enfeksiyon Tedavisinde Semptomları Azaltmak İçin 5 yöntem

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

No Comments

Çocuklarımızı okula başlattığımızda acaba öğretmenine, sınıfına, okuluna, arkadaşlarına alışacak mı kaygısı yaşayabiliriz. Bunların yanında bir de özellikle son dönemlerde artan sıklıkta ne kadar hastalık geçirecek kaygısı da görülüyor. Belki bu durum önceden de olsa, ebeveynlerin çalışıyor olması ve okula gribal enfeksiyonların başlangıcında gitmeye teşvik edilen çocuklarımız çoğaldığı için kış aylarında okula giden çocuklarda çok sık viral enfeksiyonlar görülmekte. Bu yazıda viral enfeksiyonlarla ilgili semptomları azaltacak yöntemleri belirteceğim.

Viral enfeksiyonalar kış aylarında görülüyor , bulaşma genellikle damlacık yoluyla oluyor. Okulda viral bir enfeksiyon geçiren bir çocuk diğerine bu mikrobu kolayca geçiriyor. Önlemede en öenemli konulardan birisi çocuklarımızın sık el yıkama alışkanlığı kazanması.

Peki çocuklarımızın bu sık viral enfeksiyon bağıntısı olması durumunda ilaç kullanmadan semptomlarını nasıl azaltabiliriz ?

1 ) Bol su tüketimi , dinlenme

Bol su tüketimi ve dinlenme ile çocuklarımızın bir çok semptomu gerileyecektir.  Çok basit bir yöntem olmasına rağmen gerçekten işe yarayan oldukça fazla önerdiğimiz bir yöntemdir. Viral enfeksiyonlarda ishal ve kusma da var ise su içme daha da önemlidir. Su tüketimi kadar yatarak dinlenmede şikayetlerin gerilemesine katkı sağlayacaktır. Enfeksiyon geçiren çocuklarımızı okula göndermeyerek okuldaki birbirine bulaştırma kısır döngünün kırılması sağlanır, hem de çocuklarımız daha kolay iyileşir.

2) Çocuğumuzun Ateşini takip etmeli ve düşürmeliyiz

Çocuğumuzun ateşi olması durumunda parasetamol ve ya ibuprufen ile ateşini kontrol altına tutmalıyız. Ateş düşürücü ayrıca viral enfeksiyonlarda oluşan kas ağrılarının da yatışmasına faydası olacak. 2 Aylık bir çocukta ateş olması ciddi bakteriyel enfeksiyonun belirtisi olabileceği için dikkat edilmesi gereklidir.

3) Burun damlaları ile tamizleme

Serum fizyolojik damla, sprey ve aspirasyon ile burnun temizlenmesi çocuğumuzun daha rahat nefes almasını sağlar. Serum fizyolojik ile burun temizlenirken mukus yumuşar burun aspiratörü ile de temizlenmesi daha iyi sonuç verir. Tıkalı bir burnu olan çocuğun beslenmesi bozulabilir.

4) Ev içi buhar üreten araçlar (Humidifier)

Humidifier ya da buhar makineleri ile odanın nemlendirilmesi ile solunum yollarının nemlenmesi sağlar. Buhar makinesinin su haznesine çok bir okaliptus konması solunumun daha kolay almasına yardımcı olur. Okaliptus yağının zehirleyici özlliği olması nedeni ile  çocukların erişemeyeceği yerde durması önemlidir.

5) Bal

Bal 1 yaşından sonra tüketebileceği çok önemli bir gıdadır.Ilık su, çay, süt içinde içirilen 1 çay kaşığı bal mükemmel bir doğal antiviral ve antibakteriyel ilaç olarak enfeksiyon ile savaşır. Boğaz ağrısında da faydası olmakta. Balgam çıkaramayan çocuklarda da balgam söktürücü olarak faydası oluyor.

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Yorum yapın

Item added to cart.
0 items - 0.00