8 Maddede Evdeki Tehlikeler

bebeklede d vitamini

8 Maddede Evdeki Tehlikeler

8 Maddede Evdeki Tehlikeler

Çocukarımız bizler için çok değerli ve onlar bizim kadar hayat tecrübesine sahip değiller. Neyin zararlı neyin zararsız olduğunun  deneyimini yaşamadıkları için korunmaya muhtaçlar. Bu yazımızda onları bu tecrübelere kontrolsüz maruz kalmalarını engel olmak için dikkat edilmesi gerek bazı maddeleri sizler için sıraladık.

1)Mutfak Süngeri

evdeki tehlike9

Zararsız görünüyor olabilir ama onunla dokunduğunuz her şeyi göz önünde bulundurursak, evinizdeli en kirli şeylerden biri olabilir. En az iki haftada bir yenisiyle değiştirin hatta kötüsü kokuyorsa daha sık değiştirin. Ayrıca kullandıktan sonra iyice temizleyin.Süngeri ısıtın ve 1 dakika mikrodalgada (eğer çelik veya başka metal içermiyorsa) bekletin veya bir litre su ve yarım çay kaşığı çamaşır suyuna batırın.

2)Mutfak Lavabosu

Evdeki Tehlikeler8
Çiğ etleri, meyveleri veya sebzeleri yıkadığınız zaman bakteriler bir yere gitmelidir yani aslında doğrudan lavabonuza gitmiş oluyor. Sizlerde lavabonuzu temiz tutmak için, haftada iki kez lavabonun kenarlarını ve diplerini dezenfekte edin..

3)Diş Fırçası Tutacağı

Evdeki Tehlikeler7
Ağzınız yüzlerce farklı bakteri barındırır, bu yüzden diş fırçanızın da muhtemelen bu kadar önemli olması şaşırtıcı değil. Üzülerek söylüyoruz ki, diş fırçanızı tutan şey aslında o bakterilerin en çok olduğu yerlerden.Bu yüzden tutacağı her hafta bulaşık makinesinde yıkayın veya sıcak, sabunlu suyla temizleyin ve dezenfektanla silin.

4)Köpek Mama Kasesi

Evdeki Tehlikeler6
Evcil hayvan yemekleri, en kötü kokuya sahip şeylerden biridir.Malesef sevgili köpeğinizden yemekten sonra kasesini yıkamasını isteyemezsiniz,bu yüzden bunu sizin yapmanız gerekir; Her gün sıcak sabunlu su veya bulaşık makinesinde yıkayın.

5)Kahve Makinesi

Evdeki Tehlikeler5
Bence bu daha önce aklınıza gelmeyen bir madde oldu. Makinenin suyu tutan kısmı,makinenin en koyu yerlerinden biridir ve bakteriler karanlık ve nemli ortamda gelişir. Orayı temizlemek için birkaç bardak sirke ile doldurun ve 30 dakika bekletin. Daha sonra makineyi açın ve sirkeyi bunun üzerinden çalıştırın. Bundan sonra, temiz su ile başka bir geçiş yapın.Ve makine tertemiz!

6)Ocak Başlıkları

Evdeki Tehlikeler4
Bu kısım temizlik listenizde olmayabilir, ama bence olmalılar. Onlara ne sıklıkla dokunduğunuzu ve sonra bunları ne sıklıkta yıkadığınızı bir düşünün.Temiz olması için haftada bir kez sıcak, sabunlu suda yıkayın.

7)Banyo Musluğu

Evdeki Tehlikeler3
Banyo lavabosundaki musluk kulplarının tuvalet tutmağına veya banyo kapı topuzuna göre daha fazla mikrop taşıdığını söylüyor uzmanlar. Bu yüzden banyo ve mutfak musluk kollarını her gün dezenfektanla temizleyin.

8)Mutfak Tezgahı

Evdeki Tehlikeler2

Evdeki tehlikelerin bir diğeri de yemek hazırladığınız alanların, evinizdeki başka yerlerden daha fazla tehlikeli bakterilere ev sahipliği yapma olasılığı daha yüksektir.  Bu yüzden buraları her gün sıcak sabunlu suyla silin ve tezgahlarınız için önerilen bir temizleyici ile sterilize edin.

Evdeki Tehlikeler ile ilgili diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bebek kulakları sonradan kepçe olur mu?

Evet. Çoğu şekil bozukluğu kıkırdakların sertleşmesinden sonra yaklaşık 2. aydan sonra farkedilen bozukluklar ile karşımıza çıkıyor.

Earwell en geç ne zamana kadar takılır?

Kulak şekil bozukluklarında bebeklere en geç 2 aylık olana kadar şekilldendirici kullanabilmekteyiz. Bazı nadir bozukluklarda daha ileri yaşlarda da yardımcı olabilir. Bunun için bizimle iletişime geçiniz. 0312 283 2691

Bebeğin kulak gelişimi ne zamana kadar tamamlanır?

Bebeklerin kıkırdak sertleşmesi 2. aydan sonra neredeyse tamamlanır. Kulağının genel olarak gelişimesi ise 5 yaşında tamamlanmaktadır.

Kepçe kulak bandı yararlı mıdır?

Daha çok erişkinlerin sadece kozmetik olarak düzeltmeye yarayan kepçe kulak bantlarının bebeklerin kulak şekil bozukluklarında hiçbir faydası yoktur.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *