Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Emzirme İçin Tıbbi Engel Var mı ?

anne sütünün faydaları

Bebeklerin en temel ve mükemmel besini olan anne sütünün kesilmesi , verilmemesi sadece bazı tıbbi sorunlar varlığında düşünülebilir.

Halk arasında süt kesmeye neden olabilecek oldukça yanlış uygulama ve düşünceler vardır.

Anne gribal enfeksiyon geçirmesi , tıkalı ya da enfeksiyonlu memenin emzirilmemesi gibi durumlarda kesinlikle annenin sütünün kesilmemesi , bebeğin emzirilmeye devam edilmesi gereklidir. Annenin herhangi bir nedenle ilaç kullanması durumunda sütün kesilip kesilmeyeceğine mutlaka çocuk doktorunuz ile görüştükten sonra karar vermelisiniz. İlaçların prospektüs bilgileri önemli bir uyarıcı olmakla birlikte , Amerikan Pediatri Akademisinin önerileri daha kapsamlı ve doğru bilgi vermektedir.

Aşağıda anne sütünün kesinlikle verilmemesi gereken durumlar sıralanmıştır. Sadece bu gibi durumda olan annelerin emzirmemesi önerilmemektedir.

  • HIV virüsü ile enfekte anneler emziremez.
  • Aktif tüberkülozlu (verem ) anne 2 hafta ya da daha fazla tedavi almışsa emzirebilir.
  • Hepatit B virüsü taşıyıcısı ya da hepatit B virüsü ile hasta anneler: Bebeğe doğum sonrası HBIG ve aşının ilk dozu yapıldıktan sonra emzirebilir.
  • Hepatit C virüsü (+) anneler emzirebilirler.
  • Belirli ilaçları kullanan anneler emzirmemelidir (antimetabolitler, radyoaktif maddeler, bağımlılık yapan ilaçlar gibi). İlaç kullanan annelerin çocuk doktoru ile görüşmeleri önerilir.
  • Galaktozemi gibi bazı kalıtsal metabolik hastalığı olan bebekler emzirilmemelidir.
  • Psikotik, ağır zeka geriliği olan olan annelerin emzirmeleri gözetim altında olmalıdır.
Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91