Takipte Kalın! Cocuklara Sağlık ile çocuklarımızı birlilkte büyütelim.

Anne Sütünü Vermeyi Kesmeye Karar Verdiğinizde Kararlı Olun

 

Biz çocuk doktorları, bebeğiniz için en önemli besin olan anne sütünün doğumdan sonra bir an evvel vermenizi isteriz. Çünkü anne sütünüz sadece bebeğiniz için üretilmiş, onun ihtiyaçları için özel olarak hazırlanmış bir besindir. Anne sütünü en az 2 yıl verilmesini istiyoruz. Bu bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı için en ideal süreçtir. Tabi anne sütünün bazen gereklilik bazende yaş itibari ile kesilmesi gerekebilir. Bunun için anne sütü kesme planınız ve eylem durumunuz olmalı. Bu yazıda kısaca bundan bahsetmek istedik

Ya büyüyen bebeğim anne sütünü bırakmak istemezse?

Eğer gerçekten bebeğinizi sütten kesmek istiyorsanız ya da buna ihtiyacınız varsa, ilk önce anne sütünü azaltarak işe başlamalısınız. Bebeğinize “uyuyacağın zaman sadece bu sandalyede anne sütü içeceksin” ya da “sadece hava karardığında anne sütü içeceksin.” diyebilirsiniz.

Bebeğinizi anne sütünden tamamen kesmeniz gerektiğinde ise bebeğinize durumu kısaca şöyle anlatabilirsiniz, “Artık kocaman bir kız / oğlan oldun ve artık anne sütü içmeyeceksin. Her zaman birlikte yatabiliriz, her zaman sarılabiliriz ama artık seni emzirmeyeceğim.” Bunu anlattıktan sonra planınıza sadık kalmalısınız. Çocuğunuzun bu yaşta kafasını karıştırmak hiç de iyi bir fikir olmayacaktır.  

Bebeğinizin biraz ağlamasına hazırlıklı olun. Ona sevgi dolu yaklaşın ama kararlı olun. Eğer bebeğinize emzirmeyi bırakma zamanı geldiğini söylediyseniz ama ağladığı için onu emzirirseniz bir sonraki sefere emzirmeyi bırakmanız çok daha zor bir hale gelecektir.  

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR
Çocuk sağlığı konusunda annelere, babalara güvenilir ve merak edilen konularda yazılar yazıyorum . Bu blogdaki yazaılarım, hastalıklar dışında sağlığa çevresel etkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme, gibi konu ağırlıktadır. Sağlıklı çocuklarla sağlıklı nesiller gelecektir. Muayenehane Adresim : Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mah. Kanuni Sultan Süleyman Cad. No: 2/5 Çayyolu/Çankaya/Ankara İletişim: 0 (312) 283 26 91