in

Anne Sütü Nasıl Sağılır Ne zaman gereklidir, Nasıl yapılır?

süt sağma pompası ile anne sütü sağma

Süt sağma pompası, elle süt sağma, elektrikli anne sütü sağma makineleri gibi bir çok yöntem ile anne sütünüzü sağabilirsiniz. Anne sütünün bir damlasının bile boşa gitmesini istemeyiz. Anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en mükemmel besindir. Anne sütünüzü saklama ile Anne Sütünün Saklanması ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. Yine anne sütünü arttırmak amacı ile Anne Sütünü Arttrıan Yiyecekler Doğum Sonrası Sütüm Gelmiyor Endişesi Yaşayanlara  yazısı da işine yarayabilir.

  • Anne sütünün fazla geldiği veya bebeğin herhangi bir neden ile bebeğin emmediği durumlarda anne sütünü sağabilir, bunun için hazırlanmış özel ambalajlarda muhafaza edebilirsiniz.
  • Anne sütünü sağarak memeleri boşaltmak süt salgısının devamı açısından da önemlidir.
  • Anne sütü elle veya pompa ile sağılabilir.

elle süt sağma

Elle Süt Sağma

  • Elle süt sağma işlemi sırasında başparmak üstte diğer parmaklar altta olacak şekilde meme kavranır ve hafifçe sıkılır. Bu aşamada meme çok sıkılmamalıdır. Daha sonra el memenin dip kısmında uç kısmına doğru hareket edecek şekilde çekilir, bu esnada parmaklar gevşetilmemeli ve hareketi engelleyecek kadar sıkılmamalıdır.
  • Sağma hareketi tekrar tekrar yapılmalıdır ve yaklaşık 20-30 dakika kadar devam edilmelidir.
  • Sıcak ıslak havlu, sıcak duş alma, öne doğru eğilerek memeleri hafifçe sallama süt akımını kolaylaştırır.

Elle Süt Sağma İçin Video

Manuel Süt Sağma Pompası İle Süt Sağma

  • Süt sağma pompası ile, sağma işleminin uzun süreli yapılacağı durumlarda daha kolay ve daha etkilidir.
  • Süt sağma pompası ile sağmada işlem her memeye 15 dakika uygulanmalıdır.

süt sağma pompası ile anne sütü sağma


Manuel Süt Sağma Pompası İle Süt Sağma İşlemi

İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeyi öneriyoruz. Erken dönemde işe başlamanız gerekiyor ise sütünüzü sağıp biriktirmek çok işe yarayabilir. Anne sütü ile beslenmenin bir çok farklı yararı daha vardır. Anne Sütü ile Beslenmenin 10 Faydası kısa kısa bilgiler verdiğimiz güzel bir yazı. Astım gibi alerjik hastalıklardan da anne sütünün koruduğu bilinmektedir. ANNE SÜTÜ ASTIMDAN KORUYOR yazısı da neden anne sütü ile beslenmeye önem vermek gerektiğini göstermektedir. Anne Sütü Hakkında Bir Kaç Söz de en çok okunan içeriklerden birisi olarak inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi : Mayo Clinic

Yazan Uz. Dr. Levent AKKUŞ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr.Levent AKKUŞ, Büyüme ve gelişme geriliği, sağlıklı çocuk takibi, Aşı takibi, üst solunum yolu enfeksiyonları, ateşli hastalıklar, bronşit, astım, rutin yeni doğan takibi, yoğun bakım hizmetleri(küvöz-fototerapi) alanlarında hastalarına yardımcı olmaktadır.
Çalışma Adresi: Özel Sevgi Hastanesi / Malatya

tahmini eriskin boyu heaplma

Çocukların Yetişkinlikdeki Tahmini Boy Hesaplama

gebelik hesaplama

Gebelik Hesaplama Aracı